پرورش گل سنگ ، این گیاه خال خالی چه رازهایی دارد؟

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

پرورش گل سنگ آسان است. این گیاه کوچک و سرزنده دارای برگ‌های روشن و خال خالی است. گل سنگی به رنگ‌های سفید، قرمز و صورتی در بازار یافت می‌شود. اما همان‌طور که می‌توان حدس زد رنگ صورتی در این گل طرفداران بیشتری دارد. این رنگ‌های جذاب باعث شده تا گل سنگ گیاه مناسبی برای زیباتر کردن دکوراسیون خانه‌تان باشد. همچنین می‌توانیم این گیاهان آپارتمانی را در ظرف‌های شیشه‌ای که حاوی آب است نگه‌داری کنیم و به محیط خانه فضای دل‌نشین ببخشیم. بهتر است بدانید که نام علمی گل سنگ هیپوئستس است. متاسفانه باید بگوییم این گل عمر کوتاهی دارد. اما می‌توان با استفاده از روش‌های مناسب طول عمر گل سنگی را افزایش داد. شما برای نگه‌داری و افزایش عمر گل سنگ و گیاهان آپارتمانی خود چه روش‌هایی دارید؟ برای آشنایی بیشتر با گل سنگی با گلخانه آیت همراه شوید.

چگونه یک گل سنگی را پرورش دهیم؟

در پرورش گل سنگ موارد متعددی تاثیرگذار است. برای پرورش و نگه‌داری از این گیاه باید حواس‌تان به عوامل مختلفی مانند نور، خاک، آبیاری، دما، کوددهی، گل‌دهی و رطوبت باشد. همچنین اگر گیاهان آپارتمانی را در کنار هم بگذارید و نگه‌داری کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

گل سنگی به چه مقدار نور نیاز دارد؟

نور یکی مهم‌ترین نیازهای هر گیاهی است اما این نیاز در هر گیاهی متفاوت است. بهتر است که گیاه گل سنگ را در نور غیر مستقیم قرار دهید چراکه نور زیاد و مستقیم به برگ‌های گل سنگی آسیب می‌رساند. همچنین در نور کم برگ‌های گل سنگ جلوه کم‌تری دارند و  سبز رنگ می‌شوند. هرچه نور بیشتر باشد شاهد رنگ‌های جذاب‌تری بر روی برگ‌های گیاه هستیم. اگر متوجه شدید که برگ‌های گل کم رنگ و سبز شده است پیشنهاد ما به شما این است که برای مدت اندکی گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید.

در پرورش گل سنگ به چه میزان آبیاری نیاز است؟

گیاهان آپارتمانی از جمله گل سنگ در فصل تابستان به رطوبت بیشتری نیاز دارند. لازم به ذکر است برای اینکه زمان مناسب آبیاری گیاه را بدانید باید به خاک گیاه توجه داشته باشید، هر زمان که خاک گیاه خشک بود وقت آبیاری است. مواظب باشید که آبیاری بیش‎ازحد باعث زرد شدن رنگ گیاه‌تان نشود. همچنین بهتر است در فصل زمستان، یک‌بار در هفته گل سنگ را آبیاری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آبیاری گیاهان آپارتمانی پیشنهاد می‌کنیم مطلب آبیاری گیاهان آپارتمانی را مطالعه نمایید.

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

رطوبت مورد نیاز برای گل سنگ

هرچه در پرورش گل سنگ از رطوبت بیشتری استفاده کنید گیاه‌تان خوشحال‌تر و شاداب‌تر می‌شود. می‌توانید با استفاده از روش‌هایی مانند دو بار غبار پاشی در هفته و یا قرار دادن ظرف آب در کنار گل سنگ رطوبت را افزایش دهید. همچنین می‌توانید از ظرف آبی که حاوی سنگ‌ریزه است استفاده کنید به طوری که گل سنگ را بر روی سنگ‌ریزه‌های مرطوب قرار دهید. حواس‌تان باشد که گیاه با آبی که در زیر سنگ‌ریزه‌ها قراردارد تماس نداشته باشد، وگرنه باعث ازبین رفتن گیاه می‌شود.

خاک مناسب برای پرورش گل سنگ

برای پرورش گل سنگ می‌توانید بذرهای آن‌ را در یک خاک سبک قرار دهید. خاک سبک باعث شادابی و طراوت گیاهان آپارتمانی می‌شود. بهتر است بدانید که خاک سنگین آب را به مدت طولانی‌تری در خود نگه‌ می‌دارد و باعث می‌شود که گل سنگی پوسیده و پژمرده شود. همچنین خاک مورد استفاده باید سرشار از مواد مغذی باشد تا عمر گیاه افزایش یابد و به خوبی رشد و نمو پیدا کند. بهتر است از خاک هلندی، کمپوست یا پریسا 16 استفاده کنید.

کوددهی

برای کوددهی گل سنگی بهتر است بدانید که اگر در شش ماه اول سال هستید باید هر دو هفته یک‌بار کوددهی انجام شود. برای این کار کود NPK بسیارمناسب است. چراکه کود NPK دارای سه ماده اصلی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) برای رشد گیاه است. اگر این سه ماده اصلی در دسترس گیاه نباشد، گیاه نمی‌تواند رشد خوبی داشته باشد، ضعیف می‌شود و عمر آن کاهش پیدا می‌کند. در انتخاب کود توجه لازم را داشته باشید.

دمای مناسب برای پرورش گل سنگ

برای پرورش گل سنگ یکی‌دیگر از نکاتی که باید در نظر داشته باشید دمای محیط است. دمای مناسب برای رشد گل سنگی  بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد است. دمای زیر 13 درجه سانتی گراد رنگ گل سنگ را از بین می‌برد، گیاه را پژمرده می‌کند و باعث ریزش برگ‌ها می‌شود.

اکسیژن در پرورش گل سنگ

اکسیژن طبیعی و قراردادن گیاه‌تان در معرض هوای سالم باعث تازگی و طراوت گیاه می‌شود. هرچند وقت یک‌بار پنجره را باز کرده و از اکسیژن طبیعی استفاده کنید. بهتر است این کار را در نزدیکی صبح انجام دهید.

گل‌دهی گل سنگ

شاید برایتان جالب باشد که بدانید گل سنگ‌ هم دارای گل است. اما این گل کوچک است و جلوه و زیبایی خاصی ندارد. چراکه زیبایی گل سنگی به برگ‌های رنگی آن است. یکی از راه‌های افزایش عمر گل سنگ، چیدن گل‌ها در صورت رشد است. چراکه انرژی و شادابی گیاه‌تان را می‌گیرد و در مدت زمان طولانی باعث پژمرده شدن گل می‌شود.

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

پرورش گل سنگ یا همان گل سنگی از دسته گیاهان آپارتمانی

چگونه گل سنگ را تکثیر و پرورش دهیم؟

برای تکثیر و پرورش گل سنگ می‌توانید از دو روش کاشت بذر یا قلمه زدن ساقه آن استفاده کنید این دیگر بستگی به انتخاب خودتان دارد. برای کشت بذرها بهتر است که در فصل بهار و اوایل پاییز اقدام کنید. ابتدا بذرها را به مدت نیم ساعت در آب ولرم قرار دهید سپس می‌توانید آن‌ها را در خاک مناسب بکارید. پیشنهاد ما به شما این است که بذرها را مرطوب نگه‌ دارید. همچنین بذرتان را در معرض نور زیاد قرار دهید اما یادتان باشد که از نور مستقیم خورشید استفاده نکنید. بعد از دو هفته وقتی بذرها رشد کردند بذرهای ضعیف‌تر را جدا کرده و دور بیندازید. سپس تا زمان ریشه‌دهی، آن‌ها را با یک کیسه پلاستیکی و شفاف بپوشانید تا رطوبت‌شان به خوبی حفظ شود. بعد از اینکه بذرهای گل سنگ به اندازه کافی رشد کردند آن‌ها را از کیسه بیرون آورده و در گلدان مناسب حاوی خاک هلندی، کمپوسیت یا پریسا16 بکارید.

روش بعدی برای پروش گل سنگ قلمه زدن ساقه آن است. این روش‌ هم مانند کاشت بذر بهتر است که در ابتدای بهار انجام شود. برای این کار بهتر است از قسمت‌های جوان ساقه استفاده کنید. قلمه‌ها را در آب بگذارید تا ریشه دهند سپس آن‌ها را در خاک بکارید.

از هرس کردن گل سنگ چه می‌دانید؟

برای رشد بوته‌ای و افزایش گل سنگ می‌توانید هر چند وقت یک‌بار سر شاخه‌ها را کوتاه کنید. این کار باعث زیباتر شدن و شاداب شدن گیاه شده و از علفی شدن ظاهر برگ‌های گیاه جلوگیری می‌کند. همچنین بعد از هرس، شاخه‌هایی را که جوان و مناسب کاشت هستند را در خاک بکارید تا بتوانید یک گل سنگی جدید پرورش دهید.

چه زمانی باید گلدان گیاه را تعویض کنیم؟

زمانی که مشاهده کردید گل سنگ رشد کرده و ریشه آن از خاک یا انتهای گلدان بیرون زده است، دیگر وقت تعویض گلدان است. لازم به ذکر است که خاک باید سالم و عاری از هرگونه میکروب باشد. همچنین یادتان باشد که تعویض زود هنگام گلدان رشد گیاه‌تان را متوقف می‌کند. حواس‌تان باشد که برای گیاه گلدان مناسب انتخاب کنید. چراکه اگر گلدان مناسب نباشد به ریشه گیاه آسیب وارد می‌شود.

راه‌های تشخیص بیماری و آفات گل سنگ

در پرورش گل سنگ ممکن است شاهد آفاتی مانند شپشک، شته، مگس سفید و تار عنکبوت باشید. این آفات در پرورش گل سنگ اختلال ایجاد کرده و رشد گیاه را کاهش می‌دهند. در صورت فعالیت این حشرات، ماده‌ای موم مانند به نام عسلک ترشح می‌شود که گیاه را چسبناک و براق می‌کند. در صورت تغذیه حشرات از عسلک، رنگ گیاه زرد، بدشکل و ضعیف می‌شود. برای از بین بردن آفات گل سنگ می‌توانید از سم‌های مخصوص استفاده کنید. از دیگر موارد اختلال در پرورش گل سنگ عارضه‌ای به نام سفیدک پودری است. محیط کم نور، مرطوب و سرد می‌تواند این بیماری قارچی را در گل سنگ ایجاد کند. این عارضه باعث به وجود آمدن خال‌های قهوه‌ای یا خاکستری بر روی برگ‌های گیاه می شود. بهتر است بدانید که اگر برگ‌های گل سنگ شروع به ریزش کردند و زرد رنگ شدند باید آبیاری را کاهش دهید. همچنین در صورت کم  رنگ شدن برگ‌ها و خشک شدن حاشیه‌ها  باید گیاه را به محیطی پر نور منتقل کنید. اگر برگ‌های گل سنگی دچار ریزش شده است باید بدانید که  آب مورد استفاده یا دمای محیط رشد گیاه سرد است. در آخر اگر بر روی برگ‌ها لکه‌های آفتاب سوخته ظاهر شد نشانه این است که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته است و باید به مکانی دیگر انتقال داده شود. امروزه ممکن است ما درگیر مشکلاتی مانند استرس و اضطراب باشیم جالب است بدانید که پیشنهاد روان‌شناسان برای کنترل آرامش روح و سلامت جسم، نگه‌داری و پرورش گل در خانه و اتاق‌خواب‌مان است. چراکه گیاهان آپارتمانی از جمله گل سنگ باعث از بین بردن آلودگی‌ها و تازه ماندن هوای خانه می‌شوند و همچنین تمرکز را افزایش می‌دهند. استفاده از گیاهان آپارتمانی در اتاق‌خواب کودک نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی برای عوض کردن روحیه کودک‌تان باشد.  اگر این مطلب برایتان مفید بود به شما پیشنهاد می‌کنیم به مطلب گل ها و گیاهان آپارتمانی دوستدار رطوبت و مناسب برای حمام مراجعه نمایید.