پرورش گل و گیاه

ویدئوهای آموزشی
پرورش گل و گیاه و راه‌هایی که میشه این دلبرا رو توی خونه و باغچه پرورش داد و کیف کرد موضوعاتیه که سعی می‌کنیم توی بخش ویدئو‌های آموزشی‌مون براتون بگیم. در ضمن یه بخش خوب دیگه‌م داریم تو وب‌سایت‌مون به اسم وبلاگ که اونجام یه سری متن و مقاله می‌ذاریم که اونام بهتون کمک می‌کنه که گلا رو بهتر بشناسین، راه‌های پرورش‌شونو بدونین و بتونین راحت‌تر باهاشون دوست شین.

تو ویدئوهامون سعی می‌کنیم که خیلی ساده و صمیمی همون‌جوری که وقتی بهمون سر می‌زنید و پیش هم نشستیم، براتون صحبت کنیم و در مورد انواع گیاها و گلا اطلاعات خوب بدیم بهتون. اگه شما دوس داشته باشین توی بالکن خونه یا توی خودِ آپارتمان، گلا رو مهمون زندگیتون کنین بهتره که ویدئو‌های ما رو نگاه کنین. تازه در مورد گلایی که توی باغچه‌ها و حیاطا کاشته میشن یا حتی روی میز کار ِ ادارات و شرکتا هستن هم براتون حرف می‌زنیم. این آموزشا از آشنایی با دلبندا شروع میشه تا موردایی مثل آماده کردن خاک ‌شون، کاشتن‌شون تو محیطایی مثل باغچه یا گلدون، جا به جایی‌شون و مراقبتای دیگه‌ای که لازمه ازشون بشه.

توی بقیه گپ زدنامون با شما دوستای خوبمون سعی می‌کنیم که در مورد ابزار مناسب نگه‌داری و پرورش گل هم اطلاعات بدیم؛ همچنین در مورد انواع سم و کودِ مورد نیاز این بچه‌ها. در ضمن اگه خدایی نکرده دردونه های قشنگمون مریض بشن ماها باید آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها رو بشناسیم و بتونیم به طور صحیح ازشون استفاده کنیم تا سبزینه های قشنگ زندگیمون دوباره حالشون خوب شه. اینا رو هم تو ویدئو‌ها بهتون میگیم.

نکته‌ای که در آخر باید بهتون بگیم اینه که همه این صحبتا و اطلاعات برای پرورش گل یا توسط کارشناسان علوم کشاورزی و گیاه‌پزشکی بیان میشه یا توسط این عزیزان تایید میشه. این قضیه به شما این اطمینانو میده که با خیال راحت از اطلاعاتی که داده میشه استفاده کنین.

یادمون باشه آدما همونطوری که مراقب قشنگیا و زیباییای خودشون هستن باید قشنگیا و خوشگلیای حیوونای خونگی و گیاها و گلا رو هم ببینن و مراقبشون باشن.

ویدئو آموزشی

کاشت فلفل دلمه‌ای

ویدئوی کاشت فلفل دلمه‌ای در منزل رو براتون امروز آماده کردیم… دوستای عزیز و گلمون همه چی واضحه و فکر می‌کنیم نیاز به توضیح نداشته باشه، نه؟ مراحل کاملا مشخص و روشنه… بازم اگه سوالی دارین، می‌تونین تشریف بیارید صفحه اینستاگراممون اونجا هم از دیدنتون خیلی خوشحال می‌شیم یا این‌که همین‌جا ازمون بپرسید.

پ‌ن مادرانه: اگه بدونین این ویدئوها چه پشت صحنه‌هایی داره… با چه خونِ دلی ساخته می‌شه و باراد چطوری بارها و بارها بی‌مقدمه میاد وسط صحنه! با انگیزه‌ی بیشتری تماشا می‌کنید و قدر اين فيلم‌ها رو بیشتر مي‌دونيد.

ادامه مطلب

تكثیر زاموفیلیا به روش برگ

با يه ویدئوی آموزشی مفید دیگه اومدیم. زاموفیلیا از ۳ طریق تکثیر می‌شه که ما این‌جا یه روش رو آماده کردیم براتون :

1- تکثیر از طریق ریزوم: برای این کار، گیاه رو از گلدون خارج کنید و ریزوم‌هاش رو به کمک یک چاقوی تیز از هم جدا و به چند قسمت تقسیم کنید. هر قسمتش باید دارای ریزوم و شاخه باشه.

2- تکثیر از طریق ساقه: این روش خیلی زمان‌بر هست و باید صبر و حوصله داشته باشین تا ساقه‌ها توی آب ریشه بدن، آب رو هم هر دو ‌هفته یه بار عوض کنید. اما گاهی بعد از انتقالش به محیط خاکی ممکنه قلمه نگیره چون عادت به محیط آبی کرده و دیگه سخته که به محیط خاکی عادت کنه، پس یه کم این روش ریسکش بالاست و راه و روش خودش رو داره.

ادامه مطلب

کاشت توت فرنگی در منزل

سلام حالتون چطوره؟ قرنطینه خوش می‌گذره؟ میخواین کاری کنین بیشتر خوش بگذره؟ امروز با ما همراه شید تا کاشت توت فرنگی در منزل رو بهتون یاد بدیم. خوب برای کاشت توت فرنگی دو روش وجود داره، البته کاری به تکثیرش که می‌تونه بعدا با خوابوندن ساقه روی خاک باشه، نداریم. الان از اول برای کاشت آموزش می‌دیم:

روش اول: اون دونه‌های ریزی که روی توت فرنگی وجود داره در حقیقت بذر توت فرنگی هستن، اونا رو با خلال دندون آروم آروم جدا کنین و روی یه دستمال بریزین و بذارین خشک بشه.

ادامه مطلب

کاشت سبزیجات

ویدئوی کاشت سبزیجات رو براتون آماده کردیم، تا فصلش هست لذتشو ببرین. همه چی که داخل فیلم مشخصه فقط یادتون باشه بذرها رو کنار هم با حوصله و پُر روی سطح خاک بذارین و یه لایه نازک خاک هم روش بپاشین و در نهایت هر زمان سطح خاک خشک شد آب‌پاشی کنین (ترجیحا با آب‌پاش باشه که خاک از روی بذر کنار نره). سلفون یا پلاستیک سوراخ‌دار هم بکشین که حالت گلخونه‌ای پیدا کنه و سریع‌تر رشد کنه و هر وقت ارتفاعشون دو سه سانت شد، سلفون رو بردارین. حالا چرا این همه بذر استفاده کردیم؟

ادامه مطلب

تعویض خاک گلدان

قرنطینه‌ای‌های عزیز در چه حالید؟ فصل، فصلِ بهاره و موقعِ تعويضِ خاكِ گلدوناتون. تو این اوضاع کرونایی که نمیشه بیرون رفت برای این کارا، حتما تو‌ خونه موندین و حوصله‌تون سر رفته، شاید دلتون یه حال خوب بخواد با خودمون گفتیم یه ویدئو براتون آماده کنیم. فقط کافیه مواد زیر رو داشته باشین:

یه خاک عالی، سبک و خوب مثل کوکوپیت، از گلخونه ما یا هر گل‌فروشی که بهش دسترسی دارین تهیه کنین (می‌تونید از سایتمون به صورت آنلاین و به راحتی خرید کنین، این‌جوری با خطرات کمتری مواجه می‌شین)

ادامه مطلب

کاشت گوجه‌فرنگی

همتون تو خونه گوجه، خاک، پوکه یا سنگ معمولی، گلدون و بیلچه که دارین؟ بیلچه هم نبود، با دستِ مبارک می‌تونید مُشت مُشت خاك بريزید. گوجه‌ها رو حلقه حلقه کنین. کف گلدونتون زهکش مناسب داشته باشه. بعد اول پوکه معدنی یا لیکاپون می‌ریزین مرحله دوم خاک می‌ریزین تا نزدیک لبه گلدون، بعدش گوجه‌های حلقه حلقه شده رو روی سطح خاک بذارین و مرحله آخر هم تا لبه گلدون خاک بریزین (یه لایه باشه کافیه) و در نهایت هم آب‌پاشی. هر زمان هم که سطح خاکتون خشک شد آب‌پاشی معمولی فراموش نشه.

ادامه مطلب

کاشت نارنج

هسته‌های نارنج‌تون رو دور نریزین که خیلی حیفه! همه چی هم که توی ویدئو مشخصه. کف گلدون باید زهکش یا سوراخ داشته باشه. هسته‌ها رو هم بذارین ۲۴ ساعت خیس بخورن. اگه تونستین پوستشونو جدا کنید که خیلی عالی می‌شه. کف گلدون پوکه معدنی یا لیکاپون بذارید، بعد خاک سبک که مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت هست بریزید و بعد هسته‌ها رو روی سطح خاک پخش کنین. پیشنهاد می‌کنیم که پُره پر بکارین که پُر پشت دربیاد و کلی باحال بشه. بعد یه لایه خاک بریزید و آب‌پاشی و کاور کنین.

ادامه مطلب

کلیپ آموزشی ساخت جزیره

خیلی ازمون پرسیده بودین که جزیره چیه و چه کاری برای گلدونامون انجام می‌ده؟
برای گیاهایی که اسم می‌برم کاربرد داره، اونم وقتی که حس می‌کنین با آبیاری معمولی گیاهتون سرحال نمی‌شه و نوک برگاش خشکه و داره اذیت می‌شه. این روش رو حتما امتحان کنین. به این صورت که داخل یه زیر گلدونی یا یه ظرف مقداری سنگ یا پوکه معدنی بریزید (ما سنگ نداشتیم با پوکه آموزش می‌دیم)، روی پوکه‌ها رو با آب پُر کنید و گلدون رو در زمان آبیاری بذارین روی اونا و اجازه بدین کاملا سطح خاکش مرطوب بشه و بعد هم گلدون رو از روی ظرف بردارین.

حالا گیاهایی که می‌تونین این‌جوری تشنگی و تنش خشکیشونو رفع کنین بهتون معرفی می‌کنیم:
سرخس – ایمپنشن – مارانتا – کورتون – پپرومیا – فتونیا – بگونیا – گل سنگ – بنفشه آفریقایی (که کلا آبیاریش هم به همین صورته) – هورتانسیا – کاج مطبق – نخل مرداب  – شامادورا – بنت.

ادامه مطلب

نحوه کاشت سیر در منزل

اگه سیر جوونه زده دارین و نمی‌دونین باید باهاش چی کار کنید ما براتون یه پیشنهاد جذاب داریم؛ این‌جوری می‌تونین بکارینش…

توی قسمت اول ویدئو دیدین که خاک رو توی گلدون یه کم زیر و رو کردیم و بعد سیرها رو در خاک کاشتیم و بهشون آب دادیم. یه روش دیگه هم داره که بطری‌های پلاستیکی نوشابه یا آب معدنی رو سوراخ کنین و توشون خاک سبک و‌ خوب بریزید و از اون سوراخ‌ها نصف سیر رو رد کنین و آبیاری کنید.

برای روش اول هر زمان سطح خاک خشک شد تا عمق یکی دو سانت، آبیاری رو با آب‌پاش انجام بدین و برای روش دوم، چون بطری پلاستیک زهکش نداره که آب رو رد کنه، پس خاک رو کاملا چک کنید، اگه قسمت عمیقش خشک بود حتما به سیرهای قشنگتون آب بدین.

ادامه مطلب

کاشت خرما

خرما که دوست دارین؟ نه؟ با چای خرما خیلی می‌چسبه. ما براتون یه ویدئو تهیه کردیم تا یاد بگیرید چطور می‌شه هسته خرما رو کاشت. این شما و این کلیپ کاشت هسته خرما .

هسته خرما هایی رو که میل کردین، دور نریزید و هسته‌ها رو دو سه روز  بندازین داخل ظرف آب خیس بخورن.

بعد از آب خارجش کنین و توی دستمال پارچه‌ای داخل ظرف پلاستیکی شفافی که درشو (برای رد شدن هوا) سوراخ سوراخ کردین بذارین و روش آب اسپری کنین که کاملا مرطوب بشه و درشو ببندید، دستمال رو هر روز چک کنین که دائما مرطوب باشه.

ادامه مطلب

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «گلخانه آیت» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط: نوکارتو