نگهداری گیاه آپارتمانی و چند ترفند کاربردی برای حفظ شادابی و سلامت آن‌ها

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی - نگهداری گل و گیاه

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی – نگهداری گل و گیاه

نگهداری گیاه آپارتمانی شاید در مرحله اول کاری بسیار ساده و آسان به نظر برسد اما باید توجه داشته باشید که نگهداری گل و گیاه ، تنها آب دادن به آن‌ها نیست. نگهداری گل آپارتمانی شاید اندکی سخت‌تر از گل‌هایی که در بیرون خانه کاشته شده‌اند باشد زیرا این گل‌ها و گیاهان نیازهای دیگری جز آب دارند که باید آن‌ها را برطرف کرد. یکی از مهم‌ترین نیازهای هر گل و گیاهی دسترسی به مواد معدنی و لازم برای رشد و نمو است. اصلی‌ترین راه برطرف کردن این نیاز گل‌ها و گیاهان تعویض خاک است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعویض خاک پیشنهاد می‌کنیم مطلب خاک گلدان آپارتمانی و روش تعویض خاک گلدان را مطالعه کنید. درست است که اصلی‌ترین راه برای تغذیه مناسب گیاه تعویض به موقع خاک گلدان است اما با دانستن چند ترفند ساده می‌توان به گیاه سلامت و شادابی بیشتری بخشید و بخشی از نیازهای او به مواد معدنی و مغذی را برطرف کرد. در این مطلب قصد داریم تا چند ترفند و نکته کاربردی و ساده در خصوص نگهداری گیاه آپارتمانی را با هم مرور کنیم. با گلخانه آیت همراه باشید.

ترفندهای نگهداری گیاه آپارتمانی

زندگی شهری امروزی باعث شده تا انسان از طبیعت فاصله بگیرد، حضور چند گل و گیاه آپارتمانی در خانه نه تنها می‌تواند شکل و رنگ خانه را تغییر دهد و زیباتر کند بلکه می‌تواند اندکی پیوند قطع شده میان انسان و طبیعت را بازگرداند. برخی شاید با خود بگویند که هیچ استعدادی در پرورش گل و گیاه ندارند و همیشه باعث خشک شدن و خراب شدن گل‌ها و گیاهان‌شان شده‌اند. به این افراد توصیه می‌کنیم که ناامید نشوند و با استفاده از نکات مطلب نگهداری گل در خانه چگونه است و اصول نگهداری گل های آپارتمانی چیست؟ ابتدا مطالبی کلی در خصوص نگهداری گل آپارتمانی بیاموزند. سپس با استفاده از ترفندهایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، تلاش کنند به بهترین شکل از گل‌ها و گیاهان‌شان نگهداری و مراقبت کنند.

۱- بطری آب

اگر از آن دسته افرادی هستید که زود به زود به مسافرت می‌روید یا گاهی فراموش می‌کنید که باید به گلدان‌تان آب دهید و نگران خشک شدن گل‌ها و گیاهان‌تان هستید باید بگوییم که این نکته بسیار برای شما کاربردی و مفید است. برای آبیاری و نگهداری گیاه آپارتمانی خود تنها کافی است هنگام کاشتن آن، یک بطری پلاستیکی را در گلدان قرار دهید. قبل از این‌که بطری را در گلدان قرار دهید یک شکاف کوچک در کف بطری ایجاد کنید. این بطری را باید به گونه‌ای در گلدان قرار دهید که سر آن در سطح خاک باشد و بتوانید درون بطری آب بریزید. تنها کافی است قبل از مسافرت یا هر چند وقت یک بار بطری را با آب پر کنید تا آب موجود در بطری از سوراخ کف آن به آرامی خارج شده و گیاه را به خوبی آبیاری کند. بدین شکل گیاه شما نه آب بسیار زیادی را به دست خواهد آورد تا با مشکل گندیدگی ریشه مواجه شود و نه از کم آبی خشک خواهد شد.

۲- استفاده از یخ

یکی دیگر از ترفندهایی که برای آبیاری و نگهداری گل و گیاه می‌تواند سودمند باشد، استفاده از تکه‌های یخ مخصوصاً برای گلدان‌های کوچک است. استفاده از این روش برای گیاهانی مانند ارکیده که دوست دارند به صورت کم‌کم آب دریافت کنند، می‌تواند به سلامت و شادابی آن‌ها کمک فراوانی کند. نکته‌ای که در استفاده از تکه‌های یخ برای آبیاری گیاهان باید به آن توجه داشت این است که نباید قطعه‌های یخ نزدیک ساقه و برگ‌های گیاهان باشد. این تکه‌های یخ به تدریج آب می‌شوند و می‌توانند در زمان طولانی‌تری گیاه را آبیاری کنند و همین نکته باعث می‌شود تا گیاه و خاک فرصت بیشتری برای جذب آب داشته باشند. گیاهان کوچک معمولاً به هفته‌ای یک تکه یخ و گیاهان بزرگ‌تر به دو یا سه تکه یخ برای آبیاری نیاز دارند.

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی - نگهداری گل و گیاه

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی – نگهداری گل و گیاه

۳- نگهداری چند گیاه

یکی دیگر از راه‌های نگهداری گل آپارتمانی ، قرار دادن چند گلدان در کنار یکدیگر است. یکی از عواملی که سبب زود از بین رفتن بسیاری از گل‌ها و گیاهان می‌شود نگهداری گیاه آپارتمانی در محیط خشک منزل است، نگهداری چند گل و گیاه در کنار هم باعث می‌شود تا رطوبت محل نگهداری آن‌ها بالاتر رود. وجود این رطوبت در محل نگهداری باعث شادابی و طراوت بیشتر گل‌ها و گیاهان می‌شود. البته توجه داشته باشید که نباید میوه‌ها و همچنین گل نرگس را در کنار گیاهان قرار دهید. گاز اتیلن که توسط میوه‌ها متصاعد می‌شود باعث پژمرده شدن گل‌ها و گیاهان می‌شود. البته گیاهان پژمرده نیز اتیلن تولید می‌کنند پس باید آن‌ها را نیز از گل‌ها و گیاهان سالم دور کرد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت گل نرگس است. گل نرگس گازی تولید و متصاعد می‌کند که باعث پژمرده شدن گل‌ها و گیاهان دیگر می‌شود. به همین دلیل بهتر است از قرار دادن گل نرگس در کنار سایر گل‌ها و گیاهان خودداری کنید.

گل‌ها و گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان نیاز بیشتری به رطوبت دارند. برای تأمین رطوبت این گیاهان می‌توان از یک دستگاه بخور استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که بخور سرد بسیار مؤثرتر است. نگهداری گل و گیاه های متعدد در کنار هم و استفاده از دستگاه بخور سرد می‌تواند زمستان را برای گل‌ها و گیاهان‌تان مانند بهار کند. در این شرایط گل‌ها می‌توانند به راحتی به رشد خود ادامه دهند و شادابی و طراوت خود را حفظ کنند. به خاطر داشته باشید که برخی از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی نیز در زمستان به خواب زمستانی فرو می‌روند، پس توجه داشته باشید که ممکن است برخی از این گیاهان در فصل زمستان خشک شوند. در خصوص نوع گیاه اطلاعات کسب کنید و اگر به خواب زمستانی فرو رفته است تا بهار بگذارید بخوابد و با فرا رسیدن بهار منتظر بازگشت زیبایی به گلدان باشید.

۴- استفاده از اسفنج در ته گلدان

یکی دیگر از ترفندهایی که برای نگهداری گل آپارتمانی از آن می‌توان استفاده کرد، قرار دادن یک اسفنج معمولی در کف گلدان است. اسفنج‌ها می‌توانند به خوبی آب را جذب کنند و اگر در ته گلدان یک اسفنج قرار دهید، این اسفنج آب مازادی را که در هنگام آبیاری در گلدان می‌ریزید، جذب می‌کند و به مرور با خشک شدن خاک، آن را به خاک باز می‌گرداند با این روش می‌توان فاصله میان آبیاری‌ها را بیشتر کرد. با این روش می‌توانید نگهداری از گیاه آپارتمانی خود را به خوبی انجام دهید و کمتر نگران کم آبی و خشک شدن آن باشید.

۵- آب مورد استفاده برای آبیاری

دما و میزان سختی آب یکی دیگر از مواردی است که باید برای نگهداری گیاه آپارتمانی به آن توجه شود. دمای آبی که برای گل‌ها و گیاهان آپارتمانی از آن استفاده می‌کنیم نباید بالاتر از دمای محیط باشد. آب شیر با دمای اتاق را می‌توانید برای گل‌ها استفاده کنید. اگر در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی نمی‌کنید استفاده از آب باران و برف ذوب شده نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای آبیاری گیاهان باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که شاخ و برگ گیاهان در هنگام آبیاری مرطوب نشود.

آبی که با آن تخم‌مرغ‌ها را آب پز می‌کنید نیز پس از خنک شدن و رسیدن به دمای محیط، می‌تواند برای گیاهان مفید باشد و بخشی از مواد مغذی موردنیازشان را در اختیار گل‌ها و گیاهان قرار دهد.

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی - نگهداری گل و گیاه

نگهداری گیاه آپارتمانی – نگهداری گل آپارتمانی – نگهداری گل و گیاه

۶- تعویض گلدان

برخی افراد از کند شدن روند رشد گیاه خود شکایت دارند. این افراد توجه ندارند که همان‌طور که ساقه، برگ‌ها و سایر قسمت‌هایی از گیاه که رؤیت می‌‌شوند رشد می‌کنند، ریشه‌ها نیز رشد می‌کنند و نیاز به فضای بیشتری دارند. یکی از ترفندهای نگهداری گیاه آپارتمانی دقت به علائمی است که نشان‌دهنده رسیدن زمان تعویض گلدان است. با تعویض به موقع و مناسب گلدان و خاک آن می‌توانید کار نگهداری گل و گیاه آپارتمانی را بهتر انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص زمان مناسب و نحوه تعویض گلدان و خاک آن پیشنهاد می‌کنیم مطلب خاک گلدان آپارتمانی و روش تعویض خاک گلدان را مطالعه کنید.

۷- قهوه و تفاله قهوه

بسیاری از افراد دوست دارند که هر روز یک فنجان قهوه بنوشند. این افراد باید توجه داشته باشند که برخی از گیاهان اسید دوست هستند و ریختن باقی‌مانده قهوه در گلدان می‌تواند به شادابی و سلامتی گیاهان کمک کند. سرخس‌ها، گاردنیا، آزالیای ژاپنی، رهددندرن، کاملیا، ادریسی آبی، نرگس و کالونا تنها بخشی از گیاهان اسید دوست هستند که می‌توانند از باقی‌مانده قهوه یا چای افراد استفاده کنند. همچنین توجه داشته باشید که تفاله قهوه هم خاصیت اسیدی دارد و اضافه کردن مقدار مناسبی از آن به خاک گلدان، خاک را اسیدی می‌کند و شاید ترفندی ساده برای نگهداری گیاه آپارتمانی اسید دوست باشد. همچنین وجود تفاله قهوه در خاک گلدان باعث دور شدن مورچه‌ها از گیاه می‌شود. فیلتر‌های قهوه استفاده شده نیز می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای پوشاندن کف گلدان باشد. این فیلترها آب اضافی گلدان را از خود عبور می‌دهند اما نمی‌گذارند که خاک داخل گلدان، از آن خارج شود.

۸- نگهداری از برگ‌ها

یکی دیگر از ترفندهایی که توسط آن کار نگهداری گل آپارتمانی را می‌توان بهتر انجام داد، توجه به برگ‌های گیاه است. این برگ‌ها نیاز به غبارروبی و گردگیری دارند. برگ‌هایی که تمیز نباشند و رویشان خاک و غبار نشسته باشد، نمی‌توانند به درستی کار خود که تولید غذا برای گیاه است را انجام دهند و به مرور زمان گیاه شادابی و طراوت خود را از دست خواهد داد. با استفاده از یک پارچه نخی مرطوب و یک اسپری آب هر چند هفته یک‌بار برگ‌های گیاهان را تمیز کنید تا شادابی و طراوت خود را از دست ندهند.

برخی افراد برای زیباتر شدن برگ‌های گیاهان به آن‌ها کرم برگ می‌زنند. در این میان یک نکته وجود دارد و آن هم قیمت نه چندان کم کرم‌ برگ‌ها است. نگران نباشید برای نگهداری گیاه آپارتمانی خود و درخشان بودن برگ‌های آن راه دیگری نیز وجود دارد. سس مایونز یکی از موادی است که می‌تواند مانند کرم برگ، درخشندگی را به برگ‌های گیاه هدیه کند. برای این کار کافی است اندکی مایونز را با استفاده از دست یا یک دستمال روی برگ بمالید تا لایه بسیار نازکی روی آن شکل بگیرد. با استفاده از این روش برگ گیاه برای چند هفته می‌درخشد و زیبایی بیشتری را به خانه شما هدیه می‌کند.

۹- تغییر جهت گلدان

گیاهان برای رشد نیاز به نور آفتاب دارند. درست است که هر گیاهی به میزان مشخصی از نور آفتاب نیاز دارد اما تمام این گیاهان باید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در معرض نور آفتاب باشند. یکی از مواردی که در هنگام نگهداری گل آپارتمانی باید به آن توجه ویژه‌‌ای داشت تغییر دادن جهت گلدان است. با استفاده از این روش می‌توان به برگ‌های قسمت‌های دیگر گیاه که در معرض نور خورشید نبوده‌اند نیز نور رساند تا آن‌ها هم به خوبی رشد کنند و سبزی و طراوت خود را حفظ کنند. با استفاده از این روش گیاه هم به شکلی بهتر رشد می‌کند و جهت رشد آن به یک سمت نخواهد بود.

۱۰- مکمل‌های ساده

نگهداری گیاه آپارتمانی گاهی نیازمند کارهایی بسیار ساده است. با استفاده از برخی روش‌های ساده می‌توان بر طول عمر و میزان سلامت گیاهان افزود. قرار دادن سکه‌ای مسی در گلدان و حل کردن قرص آسپرین یا آهن در آبی که می‌خواهید به گیاه بدهید از روش‌هایی است که می‌تواند باعث دوام و عمر بیشتر گل‌ها و گیاهان شود. یکی دیگر از روش‌هایی که در هنگام نگهداری گل آپارتمانی می‌توانید برای افزایش عمر گیاه از آن استفاده کنید اضافه کردن مقدار اندکی سرکه طبیعی به آبی است که می‌خواهید به گلدان بدهید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از این موارد می‌تواند سبب صدمه دیدن گل‌ها و گیاهان شود.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب گیاهان آپارتمانی، تصفیه هوا و زیبایی اتاق‌خواب را به گیاهان بسپارید را مطالعه کنید.