ابزار باغبانی برای پرورش گل‌ها شامل چه چیزهایی می‌شود؟

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گیاهان ضروری بوده و امروزه از کشت عمده گیاهان در مزارع بزرگ و گسترده گرفته تا گلکاری باغچه و پرورش گل و گیاه در آپارتمان، به این ابزار نیاز داریم. در ادامه‌ی این مقاله سعی می‌کنیم ابزار و ادوات مورد استفاده در باغبانی و پرورش گیاهان را معرفی کنیم و در مورد هر کدام توضیحاتی را بیان کنیم.

انواع ابزار برای کشت گل و گیاه
ابزاری که برای باغبانی و گلکاری استفاده می‌شوند در دسته‌های گوناگون قرار می‌گیرند. دسته‌ای از این ابزارها برای خاک‌برداری، دسته‌ای برای آبیاری، دسته‌ای برای هرس کردن و برش و دسته‌ای برای ایمنی حین انجام کار استفاده می‌شوند.

ابزار ایمنی برای کشاورزی و پرورش گل ها
مهم‌ترین و لازم‌ترین ابزاری که برای ایمنی افراد در هنگام کارهای باغبانی و گلکاری باغچه وجود دارد، دستکش‌ها هستند. دستکش‌های باغبانی از آسیب رسیدن به دست در هنگام کار کردن با ابزار باغبانی و در هنگام تماس مستقیم با خاک، محافظت می‌کنند. همچنین ممکن است برخی از محصولات کشاورزی و فرآورده‌های گیاهی نیز باشند که تماس مستقیمِ پوست دست و بدن با آن‌ها خطرناک باشد، استفاده از دستکش باغبانی یا لباس محافظ از بروز چنین آسیب‌هایی نیز جلوگیری خواهد کرد. در ضمن هر گیاهی که توسط باغبان پرورش داده می‌شود یا توسط افراد در منازل نگه‌داری می‌شود، ممکن است به سم، کود و آفت‌کش نیاز پیدا کند، استفاده از این مواد نیز باید به گونه‌ای باشد که ایمنی افراد حفظ شود و دستکش، ماسک و دیگر وسایل حفاظتی در این زمینه راهگشا هستند.

در ضمن بهتر است بدانید که برای طول عمر بیشترِ دستکش‌های باغبانی نیاز است که این ابزار در معرض آب، حشرات و نور شدید آفتاب قرار نداشته باشند.

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار آبیاری گیاهان و گل‌ها
پرورش گل ها و گیاهان چه در آپارتمان باشد چه در یک مزرعه‌ی بزرگ، نیاز به ابزار آبیاری ساده تا پیشرفته دارد. از آبپاش‌های دستیِ مخزنی تا آبپاشی با شیلنگ، دستگاه آبپاش فضای سبز و آبپاش مزرعه را در برمی‌گیرد. مزیت اصلی استفاده از این ابزار صرفه‌جویی در مصرف آب و دریافت بهترین و بیشترین بازده از کمترین میزانِ آب مصرفی است.

در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که شیلنگ‌ها و دیگر لوازم آبیاری که در مزارع یا برای گلکاری باغچه استفاده می‌شوند باید سبک باشند و مواد اولیه‌ی ساخت آن‌ها از جنسی باشد که دوام زیادی داشته باشد.

یکی دیگر از ابزار باغبانی که در دسته ابزار آبیاری قرار می‌گیرد سر شیلنگ است. این ابزار شاید در ظاهر وسیله‌ای ساده به نظر برسد اما کاربرد آن بسیار مهم است. استفاده از سرشیلنگِ استاندارد باعث می‌شود که هدر رفت آب به کمترین میزان ممکن برسد و از طرفی با استفاده از این وسیله می‌توان میزان فشار آب را تنظیم کرد و گل‌ها و گیاهان باغچه یا مزرعه را به صورت بارانی آبیاری کرد. شیوه آبیاری بارانی بهترین روش برای آبیاری است زیرا با استفاده از کمترین مقدار آب، بیشترین آب‌رسانی را به گیاه یا گل انجام می‌دهد و در زمانی کوتاه بیشترین فضای ممکن از باغچه یا مزرعه را آبیاری می‌کند.

در ضمن نیاز است اشاره کنیم که برای نگه‌داری و پرورش گل ها در منازل به خصوص آپارتمان‌ها، نیازی به شیلنگ یا آبپاش‌ها و سر شیلنگ‌ها نیست و صرفاً با یک آبپاش پلاستیکیِ دستی که مخزن داشته باشد هم می‌توان به گل‌ها و گیاهان درون منازل رسیدگی کرد.

پمپ آب وسیله دیگری است که در فرآیند آبیاری استفاده می‌شود ولی کاربرد آن برای مزارع و باغ‌های بزرگ بوده و برای مصارف خانگی یا برای باغچه کاربرد ندارد. این دستگاه در دو نوعِ پمپ آب برقی و پمپ آب بنزینی در دسترس کشاورزان و باغ‌داران است. انتقال آب از دریاچه، رودخانه یا چاه به مزارع و باغ‌ها، کارکرد این وسیله مدرن در کشاورزی است.

پمپ کَف‌کِش دیگر ابزاری است که همان کار پمپ آب را انجام می‌دهد ولی کاربرد آن برعکس است. عموماً پمپ کف‌کش را درون باغچه، مزرعه یا باغ قرار می‌دهند و از آن برای تخلیه آب‌های اضافیِ درون باغ یا مزرعه استفاده می‌کنند. آب‌هایی که حاوی گل‌ولای، لجن و شن‌های ریز بوده یا آب آلوده‌ای که برای گیاهان ضرر داشته باشد، توسط کف‌کش از محیط مدنظر تخلیه می‌شود.

آبپاش اتوماتیک یکی دیگر از ابزار باغبانی است که برای مزارع و باغ‌های بزرگ و همچنین آب‌رسانی به چمن‌های فضاهای سبزِ شهری کاربرد دارد. این دستگاه در بخشی از باغ، مزرعه یا فضای سبز کارگزاری می‌شود و با چرخیدنِ دایره‌وار آب خارج شده از شیلنگ را به صورت آبیاری بارانی به محوطه اطراف می‌پاشد.

مه‌پاش یا رطوبت‌ساز دیگر وسیله‌ی باغبانی است که برای پرورش گل ها در فضاهای باز و بسته به کار می‌رود. مه‌پاش یا «فوگر» برای تنظیم رطوبت و خنک کردن فضای مزرعه یا باغچه مورد استفاده قرار می‌گیرد. فوگر آبی که با فشار زیاد در حال خروج است را با هوا ترکیب می‌کند و سپس آن را به صورت مه خارج می‌کند. مه‌پاش‌ها یا رطوبت‌سازهای خانگی نیز در ابعاد کوچک‌تری تولید می‌شوند که از آن‌ها برای تنظیم رطوبت محیط‌هایی مانند آپارتمان استفاده می‌شود.

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای کار با خاک
از جمله معروف‌ترین ابزارِ کار با خاک برای پروش گیاهان و گلکاری باغچه باید به انواع بیل و بیلچه و چنگک اشاره کرد. این ابزار به افراد کمک می‌کنند که به راحتی خاک را زیر و رو کرده و یا آن را به مکان دیگری منتقل کنند. از چنگک برای یکدست کردن سطح خاکِ باغچه و مزرعه استفاده می‌شود. چنگک‌ها و شِن‌کِش‌ها برای جمع‌کردن علف‌های هرز از سطح مزرعه یا باغچه، جمع‌کردن سنگ‌های درشت و ریزِ موجود در سطح باغچه یا مزرعه، جابه‌جا کردن خاک، صاف کردن زمین، زیر و رو کردن خاک و مسطح کردن آن به کار می‌روند.

بیل‌ها ابزار دیگری هستند که برای کاشت درخت و نهال، جابه‌جا کردن خاک، شخم زدن خاک، آبیاری و برای حفر چاله کاربرد دارند؛ اما کاربرد بیلچه‌ها در باغبانی متعدد است. مواردی مثل پر کردن گلدان، ریختن خاک و کود در گلدان، برداشتن علف‌های هرز از سطح باغچه و مزرعه، کاشتن نهال‌ها و بذرها، ایجاد حفره‌های کوچک در خاک و اهرم کردن برای درآوردن گل از درون گلدان و … از کاربردهای مهم بیلچه است.

یکی دیگر از ابزار باغبانی کج‌بیل است که برای شکستن لایه‌های رویی خاک و همچنین برای خراش دادن سطح خاک از آن استفاده می‌شود. کلوخ‌شکن همان طور که از اسمش پیداست برای ریز کردن کلوخ‌های سفت و نرم کردن خاک به کار می‌رود.

سَرَند یا اَلَک وسیله‌ای است که از آن برای یکدست کردن خاک و جدا کردن ناخالصی‌ها و مواد اضافه استفاده می‌شود. هنگامی که خاک با شن، ماسه و برگ پوسیده مخلوط می‌شود، ممکن است سنگ‌ها، شیشه‌ها یا مواد دیگری با این مخلوط ترکیب شده باشند، برای یکدست کردن مخلوط مورد نظر آن را از سرند یا الک می‌گذرانند.

ماله چوبی دیگر ابزاری است که در پروش گل ها و گیاهان کاربرد دارد و موردِ استفاده آن هم تسطیح خاک و زیرِ خاک کردنِ بذرها است.

ماله خط انداز وسیله دیگری است که هنگام گلکاری باغچه و نشا کردن بذر گیاه کاربرد دارد. با کشیدن این ماله روی زمین می‌توان شیارهایی موازی ایجاد کرد و بذرها را در آن شیارها قرار داد. در ضمن این وسیله هم‌زمان که در زمین شیار ایجاد می‌کند، خاک را نیز مسطح می‌کند.

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار باغبانی برای پرورش گل ها و گلکاری باغچه

ابزار هرس کردن و برش
در بین ابزار باغبانی وسایلی که برای هرس کردن و برش به کار می‌روند تنوع زیادی دارند اما می‌توان از میوه‌چین‌ها و قیچی‌های برش به عنوان پرکاربردترین ابزار هرس و از اره باغبانی و تبر نیز به عنوان معروف‌ترین ابزار برش نام برد.

  • قیچی باغبانی برای بریدن شاخ و برگ‌های ظریف یا کوتاه کردن آن‌ها استفاده می‌شود. بهتر است این قیچی‌ها دارای قفل ایمنی و تیغه‌های ضربدری باشند.
  • قیچی‌های شمشادزن ابزارهایی هستند که در پرورش گل ها و گیاهان برای کوتاه کردن ساقه گل و مرتب کردن چمن و مرتب کردن شمشادها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • اره‌هایی با تیغه‌ی تاشو نیز برای برش زدن شاخه‌های نازک مناسب هستند.
  • چاقوهای باغبانی دیگر موردی هستند که برای حفر چاله و گودال‌های کوچک، بریدن ساقه‌ها و از بین بردن علف‌های هرز به کار می‌روند.
  • قیچی هرس در مواقعی کاربرد دارد که شاخه‌ها برای قیچی‌های معمولی باغبانی بزرگ باشند.
  • داس‌ها یکی دیگر از ابزار باغبانی هستند که برای قطع کردن ریشه‌ی علف‌های هرز و خرد کردن خاک زیر ریشه‌ی این علف‌ها به کار می‌روند. از این داس‌ها می‌توان به عنوان یک وجین‌کن نیز استفاده کرد.
  • چاقوی پیوندزنی در گلکاری باغچه و پرورش گیاهان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار آن تهیه قلمه گیاه و گل و پیوند زدن است.

دستگاه‌های مکانیزه
چمن‌زن‌ها ماشین‌هایی هستند که به وسیله دست هدایت می‌شوند و با حرکت از روی چمن‌ها اندازه آن‌ها را کوتاه کرده و چمن محوطه را یکدست می‌کنند. ضمناً باید اشاره کرد که برای کوتاه کردن چمن‌های حاشیه محوطه که زیر تیغه‌های ماشین چمن‌زنی قرار نمی‌گیرند، از قیچی مخصوص چمن‌زنی استفاده می‌شود.

پمپ سم‌پاش و پمپ گردپاش نیز دو وسیله دیگر مکانیزه هستند که برای سم‌پاشی، گردپاشی و قارچ‌کشی گل‌ها و گیاهان از آن‌ها استفاده می‌شود.

کودپاش مکانیزه دیگر وسیله‌ای است که برای پرورش گل ها و گیاهان کاربرد دارد. شکل آن شبیه به فرغون بوده و با حرکت روی چمن‌ها یا روی سطح باغچه و مزرعه به صورت اتوماتیک سطح خاک را کودپاشی می‌کند.

در صورتی که خواندن این مقاله برای شما مفید بوده است توصیه می‌کنیم مقاله آبیاری گیاهان آپارتمانی را نیز مطالعه کنید.