گیاه پتوس و دیوارهای سبز زینتی

گیاه پتوس - گیاهان آپارتمانی - نگهداری پتوس

گیاه پتوس – گیاهان آپارتمانی – نگهداری پتوس

گیاه پتوس از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است. نگهداری پتوس بسیار آسان است و حتی افراد مبتدی در نگهداری از گل و گیاه نیز می‌توانند از پس نگهداری پتوس بر بیایند. پتوس بسیار سازگار است و در هر نوع شرایط آب و هوایی و هر میزان نور، به خوبی رشد خواهد کرد. از زمان‌های گذشته تا امروز پتوس را از موثرترین گیاهان از نظر فنگ شویی می‌دانستند. این گیاه سازگار نقش موثری در پاکسازی هوا از هر گونه انرژی‌های منفی، سموم و گازهای مضر دارد. استفاده از گیاهان در محیط خانه یا محل کار باعث تضمین سلامت روح و جسم شما خواهد شد. وجود گل و گیاه کنار پنجره‌های آپارتمان یا روی میز محل کار باعث خلق زیبایی و انتقال انرژی خوب و مثبت می‌شود. در میان خواص دارویی گیاهان می‌توان به کاهش عصبانیت و استرس، افزایش شادی، کارایی و انرژی اشاره داشت. مناسب‌ترین گیاهان آپارتمانی آن‌دسته از گیاهانی هستند که از زیبایی کافی برخوردار باشند، مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و با اثراتی مفید همراه باشند. گیاه پتوس نیز از آن‌دسته گیاهان زیبا است که می‌توانید آن را در آب یا خاک نگهداری کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با گیاه پتوس و روش‌های نگهداری از آن آشنا کنیم و در انتها کمی شما را با فواید استفاده از گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با گیاه پتوس
پتوس یک گیاه زینتی است که به مراقبت چندانی نیاز ندارد و به دلیل همین کم دردسری از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای زیباسازی محیط آپارتمان یا محل کار شما به شمار می‌رود. زادگاه گیاه پتوس در آسیای جنوبی است. این گیاه تمام زیبایی خود را مدیون برگ‌های سبز و خوش‌فرمی است که در نواحی گوناگون ساقه آن می‌رویند. برگ‌های پتوس را می‌توان به رنگ سبز تک رنگ یا مخلوطی از رنگ‌های سفید، زرد تند و سبز مشاهده کرد. نگهداری پتوس و تکثیر آن بسیار آسان است. شاخه‌های آویزان، پیچکی و بالا رونده پتوس تا 5 متر هم خواهند رسید. شما می‌توانید با هدایت اصولی ساقه‌های آن، یک دیوار سبز رنگ و دلنشین برای خود بسازید. با داشتن یک گلدان پتوس دیگر لازم نیست نگران رطوبت اندک محیط باشید زیرا این گیاه با تمام وجود رطوبت محیطی را برای شما تامین می‎کند. برگ‌های پتوس به شکل قلب هستند و با این شکل فیزیکی خود حسابی دلبری می‌کنند. پتوس‌ها را می‌توان در دو نوع دسته‌بندی کرد. نوع اول پتوس‌هایی با برگ‌های معمولی هستند و نوع دوم پتوس‌هایی با برگ ابلق. هر دو مدل پتوس در برابر سایه مقاوم هستند ولی با این وجود پتوس برگ ابلق برای ساخت رنگیزه‌های خود به نور بیشتری نیاز دارد. اگر نور کافی در اختیار پتوس‌های خود قرار ندهید، رنگ برگ‌های آن به سبز پررنگ متمایل خواهد شد. این گیاهان آپارتمانی به نور مستقیم آفتاب نیازی ندارند و ممکن است برابر نور مستقیم خورشید دچار سوختگی شوند. اگر محیط شما از رطوبت بالایی برخوردار باشد، برگ پتوس‌های شما پهن و پهن‌تر خواهد شد. با توجه به زینتی بودن این گیاه، لازم است به آبیاری آن توجه بسیاری داشته باشید. بهتر این است که هفته‌ای یک الی دوبار گیاه را آبیاری کنید و ماهی یک‌بار نیز برای تغذیه آن از کود مایع استفاده کنید.

روش‌های تکثیر پتوس
در میان انواع گیاهان آپارتمانی، تکثیر گیاه پتوس در اکثر مواقع به شکل شگفت‌انگیزی موفقیت‌آمیز است. درست در همان زمانی که گیاه ریشه می‌دهد، دیگر در مقابل آشفتگی‌ها مقاوم می‌شود. به همین دلیل است که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قلمه‌های خود را از ابتدا در همان گلدانی که قرار است در آینده در آن رشد کنند، قرار دهید. بد نیست که قلمه‌ها را بلافاصله پس از ریشه‌دهی با کود مایع تغذیه کنید. ریشه دادن گیاه پتوس حدود یک ماه یا حتی بیش‌تر طول خواهد کشید. اگر در فصل بهار اقدام به تکثیر گیاه خود کنید، گیاهان جدید شما شکیل و دلرباتر خواهند شد. درست در قسمت گره‌های ساقه‌ای می‌توانید شاهد ریشه‌زایی نابجا باشید. با این تفاسیر می‌توانید از محل گره‌های گیاهی قلمه بزنید و گیاه جدا شده را برای ریشه‌دهی در ماسه قرار دهید. البته نگفته نماند که این گیاهان به سادگی هر چه تمام در آب ریشه‌دار می‌شوند. برای ریشه‌دهی قلمه‌ها در گلدان بهتر این است که خاک داخل گلدان را مرطوب کنید و در معرض نور و دمای مناسب قرار دهید و در انتها با یک کیسه پلاستیکی شفاف روی گلدان را بپوشانید. برای قلمه‌زدن می‌توانید انتهای ساقه را به طول 8 تا 10 سانتی‌متر با یک چاقوی تیز برش دهید.

نگهداری گل و گیاه چه فوایدی برای ما دارد؟
چرا وقتی می‌توانید فضای خشک و رسمی محل کار خود یا محیط بی‌روح خانه‌تان را با گل و گیاهان زینتی جلا دهید، این نعمت را از خود دریغ کنید؟ استفاده از گیاهان آپارتمانی در محیط خانه یا محل کار باعث کاهش سردرد، سرماخوردگی، خواب آلودگی و … خواهد شد. بسیاری از گیاهان با اکسیژن‌سازی قادر خواهند بود بازده و کارایی کارمندان را در یک شرکت ارتقا دهند. در ادامه مطلب شما را با چند مورد از فواید نگهداری گیاهان در محیط کار و محل زندگی آشنا خواهیم کرد.

گیاه پتوس - گیاهان آپارتمانی - نگهداری پتوس

گیاه پتوس – گیاهان آپارتمانی – نگهداری پتوس

شرایط لازم برای نگهداری پتوس
نگهداری از پتوس مانند نگهداری از دیگر گیاهان آپارتمانی شرایط خاص خودش را دارد. نور مناسب برای پتوس نور غیر مستقیم است زیرا این گیاه در برابر نور مستقیم آسیب می‌بیند. البته نوع ابلق پتوس‌ها نیز در سایه مداوم توانایی ایجاد تنوع در رنگیزه‌های خود را از دست خواهند داد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که نور مناسب برای پرورش این گیاهان نیم سایه است. در نگهداری گیاه پتوس آبیاری آن هم شرایط مخصوص به خود را دارد. گیاه پتوس را می‌توان هم در آب و هم در خاک نگهداری کرد. اگر پتوس خود را در گلدان و داخل خاک نگهداری می‌کنید لازم است توجه داشته باشید که آب‌یاری بیش از اندازه آن‌ها مانند هر گیاه دیگری در نهایت منجر به پوسیدگی و زرد شدن برگ و ساقه‌های گیاه خواهد شد. رطوبت خانه و محل کار شما در حالت معمولی برای این گیاه مناسب است. اگر تمایل دارید که گیاه‌تان سریعا رشد کند می‌توانید برای تغذیه آن در طول مدت هر دو هفته از کود کامل استفاده کنید. خاک‌های مورد استفاده در نگهداری گیاه پتوس خاک‌های کمپوست، هلندی و در حالت کلی خاک‌های معمولی است. برای تهیه خاک و کود مناسب کاشت پتوس می‌توانید به گلخانه‌ها یا گل فروشی‌های سطح شهر مراجعه کنید یا به صورت آنلاین و راحت از سایت گلخانه آیت خرید کنید.

پاکسازی و تصفیه هوای محیط
با توجه به مدل زندگی‌های امروزی هر روز در معرض آلودگی هستیم. راه حل دانشمندان ناسا برای جلوگیری از ابتلای جامعه امروزی به بیماری‌های تنفسی، نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان و محل کار است. گیاهان می‌توانند با تصفیه هوای محیط در سلامت افراد تاثیر به‌سزایی داشته باشند. یک گیاه آپارتمانی مانند همین گیاه پتوس می‌تواند با جذب دی‌اکسید‌کربن و تبدیل این گاز به اکسیژن، پدید آورنده هوای سالمی در محیط زندگی و کاری ما  باشد. تحقیقاتی که در زمینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی انجام شده است ثابت می‌کنند که گیاهان توانایی دارند نزدیک به 78 درصد از سم‌های موجود در هوا را در هر محیطی که هستند تصفیه کنند. در هوایی که ما روزانه از آن تنفس می‌کنیم سموم بسیاری وجود دارد که با نگهداری چند گلدان زیبا در محل زندگی خود می‌توانیم از اثرات زیان‌بار این گازها در امان باشیم.

اثرات مثبت بر ذهن افراد
با مراقبت از گیاهان می‌توانید ذهن شفافی داشته باشید. وجود چند گلدان گیاه کوچک می‌تواند باعث ایجاد عشق و مهربانی شود و عصبانیت و استرس را تا میزان قابل توجهی از شما دور سازد. شاید برای‌تان جالب باشد دانستن این نکته که گیاهان علاوه بر تصفیه هوا، سر و صدای محیط را نیز کاهش خواهند داد. به همین دلیل است که وقتی ساختمان‌هایی با گل و گیاه می‌بینیم، احساس می‌کنیم که در آن نقطه میزان صدای کم‌تری وجود دارد و سکوت و آرامش برقرار است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که گیاهان باعث ایجاد حس شادی و نشاط می‌شوند. پس اگر شما هم از آن‌دسته افراد حساس هستید، نگهداری از گل و گیاهان برای شما بسیار مفید است. برخی گیاهان به شکل مخصوصی برای کاهش استرس و فشار عصبی موثر هستند.

کاهش ابتلا به بیماری
بر طبق نظر برخی محققان گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توانند با افزایش رطوبت محیط و کاهش گرد و غبار هوا باعث از بین رفتن مشکلاتی مانند سرفه، خستگی، گلودرد و باقی مشکلات سرماخوردگی خواهند شد. هم‌چنین گیاهان این توانایی را دارند که با ایجاد احساس آرامش و شادی شما را به فردی مثبت اندیش و سرشار از انرژی مثبت تبدیل سازند. تحقیقاتی در این‌باره صورت گرفته بود که نتیجه آن بهبود سریع‌تر بیمارانی بود که نمایی از گیاهان را از بستر خود برای تماشا در اختیار داشتند.

حرف آخر
با چند گلدان کوچک از گیاه پتوس می‌توانید به محیط خانه یا میز کار خود زیبایی ببخشید و سلامتی خود را پیش از گذشته تضمین کنید. جالب است بدانید که تنها یک گلدان پتوس برای ساخت یک دیوار سبز کافی است و صحنه چشم نوازی برای شما پدید خواهد آورد. می‌توانید پتوس‌های خود را قلمه بزنید و در شیشه‌های رنگارنگ بزرگ و کوچک قرار دهید. با این کار می‌توانید به سادگی و بدون دردسر محیط زیبا و سالمی را برای خود ایجاد کنید. به سلیقه خود می‌توانید گیاهان پتوس را با ساقه‌هایی بلند داشته باشید یا آن‌ها را زود به زود قلمه بزنید و در گلدان‌ها یا شیشه‌های کوچک به شکل تزئینی و نقلی داشته باشید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. پیشنهاد می کنیم مطلب « نگهداری کاکتوس ها و ساکولنت ها » را نیز مطالعه بفرمایید.