گیاهان مناسب برای محل کار چه ویژگی‌هایی دارند؟

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاوم

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاوم

گیاهان مناسب برای محل کار را باید چگونه انتخاب کرد؟ افراد بسیاری هستند که از وجود گل ها و گیاهان در کنارشان لذت می‌برند. زیبایی گل ها و گیاهان در کنار طراوت و تازگی خاصی که به فضا می‌بخشند باعث شده تا استفاده از آن‌ها در خانه و محل کار به صورت چشم‌گیری افزایش داشته باشد. حضور یک گلدان سبز کوچک بر روی میز کار یا در گوشه‌ای از اتاق می‌تواند تأثیر مثبتی بر روحیه افراد بگذارد. این گیاهان با سبزی هر چند اندک خود می‌توانند حال و هوای دفتر را عوض کنند و آرامش بیشتری به آن بخشند. البته هیچ‌کس از دیدن گل و گیاه پژمرده و زرد خوشش نمی‌آید و با دیدن آن حال بهتری نخواهد داشت به همین علت و با توجه به تعطیلی‌های انتهای هفته و برخی تعطیلات رسمی که باعث می‌شود نتوان به گیاهان آب داد، انتخاب گل های مقاوم در برابر کم آبی می‌تواند راهکاری مطمئن‌ برای حفظ شادابی و سلامت گیاهان باشد. در این مطلب قصد داریم در خصوص گیاهان مناسب برای محل کار و ویژگی‌هایی که این گیاهان باید داشته باشند مطالبی را با هم مرور کنیم. با گلخانه آیت همراه باشید تا با برخی از گل های مقاوم که برای محل کار مناسب هستند آشنا شوید.

اهمیت استفاده از گل در محل کار
انسان به صورت ذاتی دوست‌دار طبیعت و سرسبزی است اما این روزها با گسترش زندگی شهرنشینی و حذف گل و گیاه از زندگی روزمره باعث شده تا این علاقه سرکوب شود. وجود گل و گیاه در خانه یا محیط کار مزایای فراوانی دارد. نتایج تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که وجود گل ها و گیاهان مناسب برای محل کار در دفتر باعث می‌شود تا میزان خلاقیت، توان حل مسئله، تمرکز و سلامت جسمی و روحی کارمندان افزایش یابد. همچنین بر هیچ‌کس پوشیده نیست که حضور گل و گیاه می‌تواند باعث ایجاد حس آرامش در افراد شود. مدیران باید توجه داشته باشند که کارمندان شاد و آرام بهره‌وری و کارایی بالاتری دارند و همین امر می‌تواند باعث رشد و پیشرفت شرکت در درازمدت شود. تصفیه هوا یکی دیگر از کارهایی است که گیاهان انجام می‌دهند. وجود میزان مناسب اکسیژن در هوای محیط کار می‌تواند باعث شادابی کارکنان شود تا آن‌ها کار خود را با حال بهتری انجام دهند.

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاوم

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاومویژگی گیاهان مناسب برای محل کار

برای این‌که یک گل یا گیاه برای محل کار مناسب باشد باید ویژگی‌هایی داشته باشد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

۱- گیاهان همیشه سبز یا چهار فصل: این گل ها و گیاهان می‌توانند در تمام روزهای سال سبزی و طراوت را به دفتر و محل کار هدیه کنند.

۲- مقاوم نسبت به شرایط نوری: همیشه نمی‌توان نور دفتر و محل کار را ثابت نگه داشت، برخی روزها به دلیل کشیده بودن پرده‌ها یا موارد دیگر میزان نوری که به گیاه می‌رسد کم خواهد بود. همچنین در برخی از اتاق‌های محل کار ممکن است نور خورشید به اندازه کافی وجود نداشته باشد به همین دلیل این گیاهان باید نسبت به شرایط نوری متفاوت از مقاومت خوبی برخوردار باشند.

۳- مقاوم نسبت به کم آبی: همان‌طور که گفتیم ممکن است به دلیل تعطیلات رسمی، مرخصی‌ها و برخی موارد دیگر نتوان برای چند روز متوالی به گیاهان آب داد. به همین دلیل می‌توان گل های مقاوم در برابر کم آبی را در میان گل ها و گیاهان مناسب برای محل کار قرار داد.

یکی دیگر از ویژگی‌های گیاهان مناسب برای محل کار مقاومت در برابر کم آبی است.

۴- تصفیه کننده هوا: یکی از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود تا یک گیاه برای قرار دادن در محل کار از یک انتخاب خوب به یک انتخاب عالی تبدیل شود، میزان جذب آلودگی‌ها و تصفیه هوا است. هر چه میزان جذب آلودگی‌ها و تصفیه هوا بیشتر باشد، هوای محل کار کیفیت بیشتری خواهد داشت و باعث شادابی افراد می‌شود.

۵- عدم نیاز به آفت کشی: عدم نیاز گیاه به آفت کشی یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که در هنگام انتخاب گیاهان مناسب برای محل کار باید به آن توجه شود.

۶- عدم ایجاد حساسیت: برخی گیاهان در بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌کنند. گل و گیاهی مناسب محل کار است که باعث ایجاد حساسیت در افراد نشود.

۷- تولید زباله کم: برخی گیاهان در هنگام رشد و در طول سال بارها برگ‌های‌شان می‌ریزد و دوباره برگ تازه رشد می‌کند. جمع کردن این برگ‌های خشک شده نیاز به زمان دارد که شاید صرف این زمان در محل کار کمی سخت باشد و باعث شود که گیاه ظاهری نامناسب پیدا کند.

۸- سرعت رشد کم: گیاهانی که سرعت رشد بالایی دارند علاوه بر تولید زباله بیشتر، نیاز به تعویض گلدان در فواصل کوتاه‌تری دارند. این کار نیز مانند حذف برگ‌های خشک شده نیاز به صرف زمان دارد و ممکن است فرد را با سختی‌هایی مواجه کند.

ویژگی‌های گیاهان مناسب برای روی میز کار
گل ها و گیاهانی که بر روی میز کار قرار می‌گیرند علاوه بر موارد یاد شده باید ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشند. گل ها و گیاهان روی میز نباید ارتفاع زیادی داشته باشند. از این مورد می‌توان به عنوان مهم‌ترین ویژگی گیاهان مناسب برای روی میز کار نام برد. ارتفاع زیاد گیاهانی که بر روی میز قرار دارند، می‌تواند جلوی دید افراد را بگیرد.

گل ها و گیاهانی که برگ‌های بزرگ دارند نیز برای روی میز کار انتخاب مناسبی نیستند. استفاده از گل‌هایی با برگ بزرگ باعث می‌شود تا روی میز کار شلوغ به نظر برسد. شلوغی می‌تواند از میزان آرامش محیط بکاهد.

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاوم

گیاهان مناسب برای محل کار ، گل ها و گیاهان و گل های مقاوم

محل مناسب برای قرار دادن گل ها و گیاهان در محل کار
قرار دادن گیاهان در فضای مناسب یک هنر است. استفاده از گل ها و گیاهان در دکوراسیون امروزه تبدیل به موضوعی رایج و جذاب شده است. به همین دلیل گل های مقاوم مناسب دفتر را بهتر است در مکان‌های مناسبی قرار داد تا دکوراسیون محل کار دستخوش تغییراتی ناخوشایند نشود و امکان برخورد افراد با آن‌ها کاهش یابد.

در صورتی که بر روی میز کار خود فضای کافی و مناسب برای قرار دادن گل‌ و گیاه ندارید می‌توانید از گلدان‌های دیواری و آویز گلدان استفاده کنید. بهتر است این گیاهان را در گوشه‌هایی که میزان رفت و آمد کم است قرار دهید تا امکان برخورد افراد با آن‌ها را کاهش دهید.

یکی دیگر از مکان‌های مناسب برای قرار دادن گل ها و گیاهان مناسب برای محل کار در کنار پارتیشن‌ها و جدا کننده بخش‌ها از یکدیگر است. قرار دادن گل های مقاوم و مناسب در این مکان‌ها باعث می‌شود تا هم فضای دفتر کار سبزتر و جذاب‌تر شود و هم در هنگام قدم زدن افراد برای جا به جایی میان بخش‌ها، از این گل ها و گیاهان آرامش دریافت کنند.

قرار دادن تعداد زیادی گل و گیاه کوچک یا گلدان‌های آویزی در کنار هم می‌تواند باعث ایجاد یک دیوار سبز شود. دیوار سبز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند تأثیر بسیار مناسبی در فضای دفتر و محیط کار بگذارد و ساخت آن هم کار سختی نیست. فقط به نگهداری و توجه نیاز دارد. این دیوار می‌تواند باعث ارتقای شخصیت دفتر و محل کار نیز شود و مراجعین از دیدن آن لذت ببرند.

گیاهان بزرگ برای قرار گرفتن در مکان‌هایی مانند سالن کنفرانس، اتاق انتظار و راهروهای بزرگ دفتر و محل کار مناسب هستند. این گیاهان می‌توانند علاوه بر ایجاد سبزی و طراوت در محیط، اکسیژن بیشتری تولید کنند و آلودگی‌های بیشتری را نیز جذب کنند.

گوشه‌ها و کنج دیوار که معمولاً کسی از آن قسمت عبور نمی‌کند هم فضای مناسبی برای قرار دادن گل ها و گیاهان است. با قرار دادن گل های مقاوم و گیاهان مناسب برای محل کار در این قسمت‌ها می‌توان از فضای خالی و بلااستفاده این قسمت‌ها به بهترین شکل برای تأثیر گذاشتن در حال و هوای دفتر استفاده کرد.

میز منشی یا پذیرش اولین مکانی است که افرادی که وارد شرکت می‌شوند با آن برخورد می‌کنند. استفاده از انواع گل‌ ها و گیاهان مناسب برای محیط کار در این قسمت می‌تواند باعث شود تا مراجعه کننده تحت تأثیر مشاهده این گل‌ها قرار گیرد. این کار را به نوعی می‌توان یک خوش‌آمد گویی متفاوت و دوست داشتنی دانست و با این کار احساس مثبت و آرامش بیشتری را در مراجعه کننده ایجاد کرد.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب خاک گلدان آپارتمانی و روش تعویض خاک گلدان را مطالعه کنید.