نگهداری کاکتوس ها و ساکولنت ها

نگهداری کاکتوس - نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

نگهداری کاکتوس – نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

نگهداری کاکتوس بسیار آسان بوده و به همین دلیل محبوبیت بسیاری دارد. نگهداری ساکولنت نیز مانند کاکتوس بی‎ دردسر است و فقط نیاز به رعایت چند نکته کوچک دارد. گیاهان گوشتی در اندازه‎ های مختلف و با رنگ و طرح ‎های متنوع، در ساده‎ترین حالت ممکن رشد می‎کنند و زمان زيادي از شما نخواهند گرفت. این گیاهان کم‎ دردسر هر روز زیباتر از دیروز خواهند شد و در کنار سایر گیاهان آپارتمانی شما خودنمایی می‎کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با روش‎ های نگهداری از این مدل گیاهان آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

روش صحیح نگهداری کاکتوس
نگهداری کاکتوس به علت رشد راحت و بی ‎دردسری که دارد، بسیار محبوب است. این روزها در هر اتاق‎ خواب یا روی هر میز کاری حداقل یک گلدان کوچک کاکتوس قرار دارد. نگهداري كاكتوس به شرایط خاص و متفاوتی نیاز دارد که می‎توان این شرایط را به سادگی ایجاد کرد. کاکتوس ها را از ریشه‎ ها یا برگ‎ های آب‎دارشان دسته‎ بندی می‎کنند. آب و مواد مغذی مورد نیاز کاکتوس ‎ها در برگ ‎های گوشتی و ریشه ‎های آن‎ها ذخیره خواهد شد. طریقه نگهداری مواد مغذی آن‎ها برای تحمل شرایط سخت بسیار مفید است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با شرایط خاص نگهداری کاکتوس آشنا کنیم.

آب‎رسانی کاکتوس ‎ها
اساساً گیاهان گوشتی از جمله بسیاری از کاکتوس‎ ها فصل رشد دارند. به عنوان مثال انواع بسیاری از کاکتوس‎ ها فصل بهار تا پاییز را برای رشد خود مناسب می‎دانند و انواع دیگری از اواخر پاییز تا اوایل بهار که دمای هوا پایین آمده و به نسبت خنك‎ تر است، شروع به رشد می‎کنند. یک گیاه کاکتوس مادامی که در فصل رشد خود به سر می‎برد، هفته ‎ای یک‎بار به آب‎رسانی نیاز دارد. گیاهان بزرگ ‎تر به نسبت دیگر گیاهان، آب بیشتری مصرف می‎کنند. لازم است بدانید که برای آب‎رسانی کاکتوس باید گلدان را تا جایی که می‎توانید پر از آب کنید به صورتی که آب اضافي از سوراخ پایین گلدان بیرون بریزد. گلدان پر از آب را به حال خود رها نکنید و از ورود آب به داخل ساقه کاکتوس جلوگیری کنید تا مبادا گیاه شما دچار پوسیدگی شود. به صورت کلی در نگهداری کاکتوس نسبت به نگهداری دیگر گیاهان، آب کم‎تری نیاز است ولي بايد هنگام آب‎رساني به همين چند نكته كوچك توجه كنيد تا گياه سرزنده و شادابي داشته باشيد.

نوررسانی به کاکتوس‎ ها
نور مورد نیاز هر کاکتوس با دیگری متفات است ولی به صورت کلی نور غیر مستقیم خورشید را می‎پسندند. با رسیدن نور بیش از اندازه به کاکتوس ممکن است گیاه سفید شود یا هاله زردی روی ساقه آن بنشیند. نور مستقیم خورشید می‎تواند گیاه را بسوزاند پس مراقب باشید که گیاه را در تراس یا مقابل پنجره‎ی باز به حال خود رها نکنید.

گلدان کاکتوس‎ ها
نوع گلدان در نگهداري كاكتوس بسيار اهميت دارد. کاکتوس ‎ها را به طور معمول درگلدان ‎های پلاستیکی یا سفالی می‎گذارند. این گیاهان در هر دو مدل گلدان رشد خود را خواهند داشت. نسبت مناسب برای گلدان کاکتوس ‎ها یک سوم از مواد عالی، یک سوم شن و یک سوم دیگر هم ماسه است. مواظب باشید که بیش از اندازه پای گلدان کاکتوس خود آب نریزد زیرا خاک زیاد، رطوبت را در خود نگه می‎دارد و باعث پوسیدگی می‎شود.

نگهداری کاکتوس - نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

نگهداری کاکتوس – نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

کود مناسب در نگهداری کاکتوس
وقتی که گیاه در فصل رشد خود قرار دارد، با هر آب‎رسانی می‎توانید عملیات کود‎رسانی را هم اجرا کنید. در خاک کاکتوس خود از شن و سنگ‎ریزه استفاده کنید. به مقدار یک چهارم از کود بسته‎ بندی شده را رقیق کنید و با هر بار آب‎رسانی از آن استفاده کنید. كود مناسب براي نگهداري كاكتوس را مي‎توانيد از گلخانه ‎ها تأمين كنيد.

آفت ‎های کاکتوس
هر گیاهی از آفت ‎های خاصی برخوردار است که کاکتوس هم از این قضیه مستثنی نخواهد بود. از آفت‎ های کاکتوسی می‎توان به شپشک ‎ها و کنه‎ های عنکبوتی اشاره داشت. این آفات می‎توانند گیاه شما را تخریب کنند پس با مراقبت ‎های لازم، در هنگام نگهداري كاكتوس گیاه خود را دور از دسترس آفات نگه دارید.

آفتاب‎ سوختگی و سرمازدگی کاکتوس ‎ها
هنگام نگهداری کاکتوس به این نکته توجه داشته باشید که با قرار دادن گیاه در معرض سرما، ممکن است سرمازده شود. بهتر این است که از پوششی روی گیاه خود استفاده کنید. در صورت سرمازدگی قسمتی از کاکتوس، آن قسمت را ببرید. آفتاب ‎سوختگی هنگامی اتفاق خواهد افتاد که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید باشد. بیشتر از هر قسمتی، نقاط برآمده گیاه دچار آفتاب ‎سوختگی خواهد شد. آفتاب سوختگی ‎های سطحی با جابه ‎جا کردن مکان گیاه، برطرف خواهد شد ولی آفتاب سوختگی ‎های شدید که لکه ‎هایی روی گیاه ایجاد می‎کنند،  تا ابد با گیاه خواهند ماند.

خشک شدن کاکتوس
کاکتوس از آن‎دسته گیاهان آب دوست است که آب را در خود ذخیره می‎کند تا در موارد لزوم از آن استفاده کند. با آب بیش از حد ممکن است گیاه شما خراب شود ولی اگر به گیاه آب نرسانيد، حتما آن را نابود خواهید کرد. این گیاه خیلی سریع خشک خواهد شد پس آب‎رسانی آن را از یاد نبرید.

روش صحیح نگهداری ساکولنت
ساکولنت‎ ها از آن‎دسته گیاهان گوشتی هستند که محبوبیت بسیاری در بین اکثر افراد دارند. نگهداری ساکولنت بسیار آسان بوده و ظاهر زیبا و فریبنده‎ای که دارد، پای این گیاه را میان دیگر گلدان‎ ها باز کرده است. در ادامه مطلب قصد داریم شما را با روش‎های صحیح نگهداری ساکولنت آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

خاک مناسب برای نگهداری ساکولنت
خاک ‎های مورد استفاه برای گلدان ساکولنت‎ ها باید دارای تخلخل و زهکشی باشد تا آب اضافی به راحتی از میان دانه ‎های خاک عبور کرده و از گلدان خارج شود. آب بیش از اندازه در گلدان ساکولنت ‎ها به پوسیدگی گیاه منجر خواهد شد.

نگهداری کاکتوس - نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

نگهداری کاکتوس – نگهداری ساکولنت و دیگر گیاهان گوشتی

آبياري در نگهداری ساكولنت ‎ها
اين دسته از گياهان هنگامي كه در فصل رشد خود هستند به آب بسياري نياز دارند. البته ميزان آب مورد نياز گياه به سن و اندازه او نيز بستگي دارد. وقتي گياه آب‏‎رساني مي‎شود براي بار دوم آبياري لازم است كه خاك آن كاملا خشك باشد. ساكولنت ‎ها در فصل خواب خود به آب زيادي احتياج ندارند. چروك شدن گياه ساكولنت در فصل رشد يعني به آبياري نياز دارد. ولي در فصل خواب اين چروك ‎شدگي نشانه خواب گياه است.

نوردهی در نگهداری ساكولنت
مقدار نور مورد نياز ساكولنت ‎ها زياد بوده ولي به نور فيلتر شده نياز دارند. در اغلب موارد ساكولنت‎ ها به نور كامل آفتاب نياز دارند تا بتوانند به خوبي رنگ و شكل خود را حفظ كنند. بعضي از گونه‎ هاي ساكولنت ممكن است در صورت نرسيدن نور كافي به آن‎ها، كشيده و دراز شوند. البته بعضي از گونه‎ هاي ساكولنت را تنها چند ساعت در روز مي‎توانيد مقابل نور آفتاب قرار دهيد.

دماي لازم در نگهداری ساكولنت
ساكولنت ‎ها معمولا در دماي 15 تا 35 درجه رشد بهتري خواهند داشت. آستانه تحمل گونه ‎هاي ساكولنت با يكديگر متفاوت بوده و شرايط نگهداري ساكولنت را در گونه‎ هاي مختلف، دچار تغيير خواهد كرد. مراقب باشيد كه دماي محيط گياه به زير 5 درجه نرسد زيرا باعث يخ ‎زدگي گياه خواهد شد.

ساكولنت يا كاكتوس، مسئله اين است
كاكتوس را مي‎توان از ساكولنت‎ ها دانست و در دسته آن‎ها قرار داد. يعني كاكتوس ‎ها يكي از مجموعه ‎هاي ساكولنت ‎ها به شمار مي‎روند. در واقع به هر گياهي كه از اندام ‎هاي گوشتي برخوردار است، ساكولنت مي‎گويند و نام ساكولنت، نام ديگري از گياهان گوشتي است. گياهان گوشتي داراي اندام‎ هاي سفت و محكم و ذخيره كننده آب هستند. البته دسته تارهاي آرئول كه روي كاكتوس‎ ها مشاهده مي‎شود، نقطه تمايز اين گياهان با گياهان گوشتي است. شايد براي شما جالب باشد دانستن اين نكته كه كاكتوس ‎ها برگ ندارند. از جمله وظايف اصلي برگ مي‎توان به فتوسنتز يا همان غذاسازي، تعرق و تعريق اشاره داشت. در نبود برگ در ساختار كاكتوس اين ساقه گياه است كه اين وظايف را انجام مي‎دهد. خارهاي روي بدنه كاكتوس ‎ها وظيفه حفاظت از گياه را بر دوش دارند. همچنين اين خارها با جذب رطوبت موجود در هواي اطراف گياه و رساندن آن‎ها به آوندهاي ساقه باعث كم شدن ميزان تبخير آب توسط گياه مي‎شوند. البته اين را هم بدانيد كه تمام كاكتوس ‎ها خار ندارند به گونه ‎اي كه حتي از بعضي انواع كاكتوس‎ هاي بدون خار براي تغذيه دام ‎ها استفاده مي‎شود.

چند نكته كلي درباره گياهان گوشتي

  • در حالت كلي فرقي نمي‎كند كه گياهان گوشتي شما از دسته كاكتوس‎ ها باشند يا ساكولنت ‎ها، هنگام نگهداري كاكتوس و ساكولنت به نور زيادي احتياج خواهد بود.
  • گلدان ‎هاي شيشه‎ اي براي نگهداري كاكتوس و ساكولنت اصلا مناسب نيستند و توصيه نمي‎شوند.
  • بهترين مكان براي نگهداري ساكولنت يا نگهداري كاكتوس در كنار پنجره‎ هاي جنوبي است. اين دسته گياهان گوشتي نياز دارند كه هم نور زيادي در اختيار داشته باشند و هم متوجه تغيير فصول بشوند.
  • براي نگهداري كاكتوس و نگهداري ساكولنت از خاك ‎هاي سبك استفاده كنيد تا به رشد آن‎ها كمك كند.

اميدواريم اين مطلب براي شما مفيد بوده باشد. پیشنهاد می کنیم درباره آبیاری گیاهان آپارتمانی نیز مطالعه کنید.