بهترین گلهای آپارتمانی کدام‌ هستند و انواع آن‌ها چیست؟

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

در ابتدا باید گفت نگه‌داری گل در خانه و به‌خصوص آپارتمان، امروزه بسیار پرطرفدار است و افراد سعی می‌کنند بهترین گلهای آپارتمانی را بنا به نیاز و سلیقه خود انتخاب کرده و در منزل قرار دهند. برای کمک به انتخاب بهتر شما در ادامه انواع گلهای آپارتمانی که پرطرفدار هستند و پرورش آن‌ها در منازل امکان‌پذیر است را معرفی خواهیم کرد. دانستن اسامی گیاهان آپارتمانی و نحوه نگه‌داری از هر کدام به شما کمک می‌کند که بنا به نیاز و سلیقه‌تان بهترین انتخاب را داشته باشید.

ماریا یا سانسوریا
این گیاه که در فرهنگ عامیانه به گل «زبانِ مادر شوهر» هم معروف است، دارای برگ‌هایی بزرگ و عمودی بوده و در نگاه اول این‌گونه به نظر می‌رسد که این برگ‌ها از دل خاک بیرون زده و بدون ساقه هستند. محیط مناسب برای سانسوریا جایی از آپارتمان است که نور آفتاب به صورت غیرمستقیم ولی به مقدار زیاد به آن برسد. از جمله ویژگی‌های «ماریا» این است که در برابر کم‌آبی مقاوم بوده و کمبود نور را نیز تحمل می‌کند به‌گونه‌ای که سانسوریا به عنوان یکی از بهترین گلهای آپارتمانی ، با نور فلورسنت نیز رشد می‌کند. در دسته‌بندی انواع گلهای آپارتمانی این گیاه را به عنوان تصفیه‌کننده هوا در نظر می‌گیرند.

افرادی که می‌خواهند گیاه سانسوریا را در منزل خود نگه‌داری کنند باید دقت داشته باشند که موادی به نام «ساپونین» که در برگ‌های این گیاه وجود دارد موجب مسمومیت و حالت تهوع در حیوانات خانگی می‌شود.

نعنا
شاید برخی از افراد از این‌که نام نعنا را در اسامی گیاهان آپارتمانی ببینند تعجب کرده و فکر کنند که این گیاه فقط در باغچه‌ها رشد می‌کند؛ اما باید گفت که نعنا یکی از بهترین گلهای آپارتمانی یا گیاهان خانگی است که می‌توانید در منزل آن را کشت دهید. نعنا یک حشره‌کش طبیعی است و می‌تواند فضای داخل منزل را از شر این موجودات حفظ کند و همچنین از برگ آن می‌توان برای تهیه چای سرد و دیگر نوشیدنی‌ها استفاده کرد. باید توجه کرد که رطوبت کافی و آبیاری زیاد از موارد مورد نیاز این گیاه است. در ضمن شکوفه دادن باعث می‌شود طعم برگ‌های نعنا از بین برود. شما می‌توانید با جدا کردن شکوفه‌ها جلوی از بین رفتن خاصیت موجود در برگ‌ها را بگیرید.

گل داوودی
در بین انواع گلهای آپارتمانی گل داوودی یکی از محبوب‌ترین گیاهان است؛ اما بهتر است در همین ابتدا بگوییم که اگر در منزل خود کودک دارید یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید از پرورش و نگه‌داری گل داوودی صرف‌نظر کنید زیرا این گیاه برای حیوانات خانگی و کودکان سمی است.

آبیاری به موقع و کافی، خاک خوب و مساعد و نورگیر بودن مکان نگه‌داری باعث می‌شود که این گل در شرایط ایدئال رشد کند. گل داوودی جزو گیاهانی است که هوای منزل را تصفیه می‌کنند و آمونیاک، بنزن و فرمالدئید موجود در هوا را از بین می‌برد. در مورد این گل باید بدانید که گل دادن دوباره آن به سختی رخ می‌دهد.

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

پیچک شیطان
پوتوس طلایی یا پیچک شیطان یکی از بهترین گلهای آپارتمانی برای نگهداری است زیرا این گیاه بسیار سازگار بوده و در نور کم هم رشد مطلوبی داشته و اگر در بین دو نوبت از آبیاری، خاکش کمی خشک هم بشود مشکلی پیش نخواهد آمد. از آنجایی که انواع گلهای آپارتمانی به سرعت دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند، باید بدانید که این اتفاق به‌ندرت برای پوتوس طلایی می‌افتد و از این نظر یک گیاه کاملاً سازگار و مناسب برای نگهداری در خانه است.

کودکان و حیوانات خانگی نباید برگ‌های این گیاه را در دهان خود فرو ببرند چون برگ‌های آن به دلیل داشتن «اگزالات» سمی هستند. ویژگی دیگر پیچک شیطان این است که کار تصفیه هوای خانه را به خوبی انجام می‌دهد. در مورد شرایط نگهداری پیچک باید گفت که اگر برگ‌های آن پژمرده شدند به این معنا است که گیاه تشنه است و اگر بعد از ‌آبیاری این برگ‌ها دوباره شادابی خود را به دست نیاورند، به این معنا است که این گیاه برای رشد به محیط بزرگ‌تری نیاز دارد.

بامبو
شاید در بین اسامی گیاهان آپارتمانی نام بامبو زیاد به گوشتان خورده باشد. بامبو نیز یکی از سازگارترین و بهترین گلهای آپارتمانی است زیرا در صورت دریافت آب کافی و مناسب، در نور کم هم رشد خوبی خواهد داشت. در هنگام آبیاری این گیاه باید به یاد داشته باشید که بهتر است صبر کنید سطح خاک گلدان آن خشک شده و سپس نوبت بعدی آبیاری را انجام دهید.

از آنجایی که بامبو رطوبت را ترجیح می‌دهد می‌توانید یک سینی را پر از سنگ‌ریزه کرده و درون آن آب بریزید، سپس گلدان حاوی گیاه بامبو را روی آن قرار دهید. به مرور زمان که آب سینی تبخیر می‌شود به آن آب اضافه کنید.

نام بامبو هم در بین انواع گیاهان آپارتمانی غیر سمی قرار دارد و برای کودکان یا حیوانات خانگی مضر نیست در ضمن فرمالدئید موجود در هوا را نیز تصفیه می‌کند. برای نگه‌داری مطلوب از بامبو مسئله‌ای که باید بدانید و به آن دقت کنید این است کرم‌های عنکبوتی آفت این گیاه محسوب می‌شوند و به صورت تارهای عنکبوتی شکل بر روی برگ‌های بامبو به وجود می‌آیند.

گل عنکبوتی از بهترین گلهای آپارتمانی
این گیاه یکی از گل‌هایی است که رشد سریعی داشته و در برابر کم‌آبی نیز مقاومت خوبی دارد اما داشتن خاک مرطوب به شادابی همیشگی آن کمک زیادی می‌کند. در ضمن نام این گل در بین اسامی گلهای آپارتمانی که برای حیوانات خانگی ضرری ندارد، قرار گرفته است؛ اما نکته جالب این است که گل عنکبوتی باعث ایجاد یک توهم خفیف برای گربه‌ها می‌شود!

اگر مکان نگهداری این گیاه جوری باشد که نور زیاد ولی غیرمستقیم به آن برسد، بهتر است. تصفیه هوا و از بین بردن بنزن، زایلن، فرمالدئید و مونوکسید کربن از دیگر ویژگی‌های مثبت گل عنکبوتی است.

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

بهترین گلهای آپارتمانی و اسامی گیاهان آپارتمانی

فیکوس الاستیکا
در بین انواع گیاهان آپارتمانی فیکوس الاستیکا یکی از موارد نادر است که اندازه آن می‌تواند تا ۳ متر نیز برسد، پس بهتر است یک مکان مناسب برای رشد آن در نظر بگیرید. این گیاه دچار بیماری یا آفت خاصی نخواهد شد و تصفیه هوای محیط را نیز به خوبی انجام می‌دهد که این ویژگی آن را تبدیل به یکی از بهترین گلهای آپارتمانی کرده است.

در ضمن این گل در محیطی با نور کم تا نور زیاد و غیرمستقیم رشد خوبی دارد. در مورد آبیاری آن هم باید بدانید که بهتر است خاک آن همواره مرطوب باشد و بر روی برگ‌هایش نیز آب اسپری شود. آبی که برای تغذیه فیکوس الاستیکا استفاده می‌کنید بهتر است که با محیط هم‌دما شده باشد و نه زیاد سرد و نه زیاد گرم باشد. در ضمن آبیاری زیاد این گیاه باعث زرد شدن برگ‌های آن می‌شود.

نکته مهم در مورد فیکوس الاستیکا این است که شیره این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی بوده و به آن‌ها آسیب می‌زند. این شیره می‌تواند باعث تحریک پوست بدن نیز شود.

پیچک انگلیسی یکی از جذاب‌ترین انواع گیاهان آپارتمانی
برای پرورش و نگه‌داری از پیچک انگلیسی در منزل، بهتر است بدانید که این گیاه به نور زیاد اما غیرمستقیم نیاز داشته و خاک همواره مرطوب و اسپری آب به برگ‌های آن، در رشد مطلوبش موثر است. در ضمن در بین انواع گلهای آپارتمانی پیچک انگلیسی به محیط رشد سردتری نیاز دارد. در حالی که اکثر گل‌هایی که در لیست اسامی گیاهان آپارتمانی نام‌شان دیده می‌شود در دمای اتاق رشد خوبی دارند، پیچک انگلیسی ترجیح می‌دهد در محیطی با دمای بین ۱۰ تا ۱۸ درجه سانتیگراد زندگی کند. توجه داشته باشید که اگر نور کافی به این گیاه نرسد آفات به راحتی می‌توانند به آن آسیب بزنند و همچنین به سرعت پژمرده می‌شود. اتفاق دیگری که در هنگام نرسیدن نور کافی برای این گل رخ می‌دهد این است که ساقه‌های آن برای رسیدن به منبع نور تلاش کرده و طول آن‌ها بسیار بلند می‌شود که ممکن است این اتفاق در محیط محصورِ آپارتمان دردسرساز شود.

در صورتی که کودکان یا حیوانات خانگی برگ‌های پیچک انگلیسی را درون دهان خود قرار دهند برای آن‌ها بسیار خطرناک خواهد بود و ممکن است موجب تنگی نفس، تب، بروز تهوع و اسهال و ایجاد حساسیت شود.

در ادامه باید اشاره کرد که پیچک انگلیسی برای کاهش آلودگی هوای محیط بسیار کارا بوده و در رفع آلودگی کپک قارچی و مدفوع سگ‌ها نیز تاثیرگذار است.

در صورتی که رطوبت خاک پیچک را مرتباً حفظ کنید و کود دهی به آن- به‌جز در زمستان – را انجام دهید، پیچک انگلیسی تبدیل به یکی از بهترین گلهای آپارتمانی می‌شود. در ضمن برای رطوبت‌رسانی مطلوب، بهتر است که درون یک سینی، سنگ‌ریزه قرار داده و کف آن را آب بریزید و سپس گلدان حاوی پیچک را روی سنگ‌ریزه‌ها قرار دهید. در صورت تبخیر آبِ درون سینی، آب آن را تجدید کنید.

آلوئه‌ورا نامی جذاب در اسامی گیاهان آپارتمانی
نکته‌ای که در ابتدا باید بدانید این است که گیاه آلوئه‌ورا بومی جنوب قاره آفریقا بوده و با آن نوع از آب‌وهوا سازگار است. نور مورد نیاز این گیاه باید غیرمستقیم باشد و رطوبت خاک آن نیز همواره حفظ شود؛ اما جالب است که آلوئه‌ورا نسبت به کم‌آبی بسیار مقاومت دارد. به سبب این‌که این گیاه دی‌اکسید کربن محیط را جذب کرده و هنگام شب اکسیژن آزاد می‌کند، استفاده از آن درون اتاق‌خواب نیز توصیه شده است.

ویژگی دیگر گیاه آلوئه‌ورا که آن را در بین انواع گلهای آپارتمانی متمایز می‌کند این مورد است که برگ‌های آن خاصیت تکثیر سریع را داشته و می‌توان با جدا کردن آن‌ها و کاشتن در گلدانی دیگر به سرعت این گیاه را تکثیر کرد. فقط مورد مهم و حیاتی در مورد آلوئه‌ورا این است که اگر در فصل تابستان در فضای باز قرار بگیرد بسیار سریع انواع آفات را به خود جذب می‌کند و آسیب می‌بیند. با در نظر گرفتن این مورد می‌توان گفت این گیاه یکی از بهترین گلهای آپارتمانی است.