آبیاری گیاهان آپارتمانی

آبیاری گیاهان آپارتمانی - گل ها و گیاهان

آبیاری گیاهان آپارتمانی – گل ها و گیاهان

آبیاری گیاهان آپارتمانی یکی از مواردی است که برای سالم و شاداب ماندن گل ها و گیاهان باید به آن توجه داشت. هیچ فردی دوست ندارد که گل و گیاه مورد علاقه‌اش که فضایی دلپذیر برای او در خانه ایجاد کرده‌اند و به میزان آرامش و زیبایی خانه افزوده‌اند خشک شوند یا از بین بروند. استفاده از روش صحیح در کنار میزان و زمان مناسب برای آبیاری می‌تواند به طول عمر این گیاهان بیفزاید. همه می‌دانند که آبیاری کم گیاهان باعث از بین رفتن و خشک شدن آن‌ها می‌شود اما شاید برخی ندانند که آبیاری بیش از حد نیز باعث بیماری‌هایی نظیر پوسیدگی ریشه و از بین رفتن آن‌ها می‌شود. آبیاری بیش از حد در گیاهان متفاوت به روش‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. زرد شدن برگ‌های پایینی در گیاهی مانند دیفن باخیا نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد است در حالی که در گیاهی مانند لیندا شل شدن برگ‌های فوقانی گیاه علامتی است که به ما اخطار می‌دهد گیاه به میزان کمتری آب نیاز دارد. با گلخانه آیت همراه باشید تا نکاتی در خصوص روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی را با هم مرور کنیم.

آبیاری گیاهان آپارتمانی به روش صحیح
در آبیاری صحیح باید به مواردی مانند عمق آبیاری، رطوبت خاک، نوع گیاه، زمان آبیاری، آب مناسب برای آبیاری، فصل و دمای هوا توجه داشت.

رطوبت خاک
اولین موردی که در هنگام آب‌دهی گیاهان باید به آن توجه کرد این است که آیا گل ها و گیاهان به آب نیاز دارند یا خیر؟ همان‌گونه که گفتیم آبیاری بیش از حد می‌تواند به گیاهان آسیب برساند. برای این‌که متوجه شویم که آیا زمان آبیاری فرا رسیده می‌توان انگشت خود را به اندازه یک بندانگشت در خاک فرو کرد. اگر احساس خشکی در خاک کردید زمان آبیاری گیاهان فرا رسیده است. بهتر است این عمل را چند بار پشت سر هم تکرار کنید تا با توجه به محیط زندگی، شرایط آب و هوایی، میزان رطوبت و نیاز گلدان برنامه آبیاری را تنظیم کنید.

نوع گیاه
گیاهان انواع متفاوتی دارند و میزان آبیاری و رطوبت خاک مناسب برای آن‌ها متفاوت است. اکثر گیاهان به خاک مرطوب علاقه دارند و این محیط برایشان مناسب است و بسیاری از خاک خشک، خیس و آبدار بدشان می‌آید اما برخی از آنان به خاک‌های نسبتاً خشک یا خیس نیاز دارند تا بتوانند شادابی خود را حفظ کنند. اگر بخواهیم به یک مورد کلی اشاره کنیم هیچ گیاهی از خاک کاملاً خشک خوشش نمی‌آید اما برای میزان آبیاری باید در خصوص نوع گیاه و میزان آبیاری موردنیاز آن‌ها اطلاعاتی کسب کرد.

عمق آبیاری
یکی دیگر از مواردی که در هنگام آبیاری گیاهان باید به آن توجه کرد، عمق آبیاری است. برای این‌که مطمئن شوید آب به تمام قسمت‌های گلدان رسیده و ریشه‌هایی که تا انتهای گلدان رشد کرده‌اند سیراب شده‌اند باید به آرامی به گلدان آب داد و این عمل را تا زمانی که آب از سوراخ انتهای گلدان خارج شود ادامه داد. این کار علاوه بر این‌که می‌تواند به تمام قسمت‌های گلدان آب‌رسانی کند، باعث می‌شود که ریشه‌های گیاه به سمت پایین رشد کنند و از باز بودن سوراخ انتهای گلدان نیز مطمئن خواهید شد. ممکن است سوراخ انتهای گلدان مسدود شده باشد که باید در رفع عامل این انسداد اقدام کرد. به یاد داشته باشید که پس از اتمام آبیاری و خروج آب اضافه، زیرگلدانی را از آب خالی نمایید. تجمع آب در زیرگلدانی مانع تنفس ریشه‌های گیاه می‌شود و به آن‌ها صدمه خواهد زد.

زمان آبیاری
اگر طول روز را به سه بخش صبح، ظهر و شب تقسیم کنیم، نامناسب‌ترین زمان برای آبیاری گیاهان ظهرها است. در این زمان ریشه گیاهان جذب آب کمتری دارد و شاید نتواند آب موردنیاز خود را به خوبی تأمین کند. صبح‌ها قبل از رسیدن اشعه‌های خورشید به گیاه، بهترین زمان برای آبیاری است. در این زمان ریشه‌ها مقدار بیشتری از آب را جذب می‌کنند. دلیل نامناسب بودن آبیاری در شب نسبت به صبح این است که در شب آب کمتر تبخیر می‌شود و می‌تواند بر روی برگ‌های گیاه و اطراف ساقه بنشیند و گیاه را مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی کند.

آبیاری گیاهان آپارتمانی - گل ها و گیاهان

آبیاری گیاهان آپارتمانی – گل ها و گیاهان

آب مناسب برای آبیاری گیاهان
شرایط آبی که برای آبیاری گل و گیاه آپارتمانی استفاده می‌کنید بسیار مهم است. آب خیلی سرد، گرم و کلردار موجب رسیدن آسیب به گل ها و گیاهان می‌شود. بهتر است از آبی برای آبیاری استفاده کنید که از یک ساعت قبل در محیط قرار داده‌اید تا هم دمای محیط شود. عدم وجود اختلاف دما می‌تواند از دادن شوک به گیاه جلوگیری کند. این شوک در گیاهان حساس می‌تواند باعث ریزش برگ‌ها شود.

فصل و دمای هوا
برای آب‌دادن به گیاهان آپارتمانی باید به فصل و دمای هوا توجه ویژه‌ای داشت. گیاهان در فصل‌های سرد مانند پاییز و زمستان به آب کمتری نیاز دارند. در این فصول گیاهان رشد کمتری دارند و نرخ تبخیر آب نیز کاهش می‌یابد. بهتر است با تست میزان رطوبت خاک گلدان را بسنجید و با افزایش فاصله میان دو آبیاری از پوسیده شدن ریشه جلوگیری کنید.

همان‌گونه که در فصول سرد گیاه نیاز به آب کمتری دارد، در فصول گرم باید آب بیشتری به گیاه داد.

نکاتی در خصوص آبیاری صحیح
ریختن آب بر روی برگ برخی گل ها و گیاهان باعث می‌شود که دچار آفتاب‌سوختگی شوند. قطرات آب بر روی برگ این گیاهان مانند ذره‌بین‌های کوچک عمل خواهند کرد و منجر به سوختن برگ‌های گیاه خواهند شد. پس بهتر است که آب را بر روی خاک گلدان بریزیم.

از دیگر مضرات آب دادن به برگ‌ها افزایش احتمال قارچ و سایر بیماری‌ها در گیاه است.

آبی که در آن تخم‌مرغ پخته‌اید سرشار از املاح معدنی و مواد مفید برای گیاهان است. بهتر است آن را دور نریزید و پس از خنک شدن از این آب برای آبیاری استفاده کنید.

گل‌های پیاز دار باید همیشه از ته گلدان آب داده شوند. بدین شکل که زیرگلدانی یا یک بشقاب کوچک را پر از آب کرده و گلدان را بر روی آن قرار دهید. آب از انتهای گلدان به پیاز گل خواهد رسید.

برای اتاق‌های سرشار از گل و گیاه وجود یک دستگاه بخور در زمستان می‌تواند بسیار مفید باشد. این دستگاه با تولید بخار و افزایش رطوبت می‌تواند نقش بسیار مهمی در زیبایی و شادابی گل ها و گیاهان بازی کند.

بهتر است در زمان آبیاری سطح خاک گلدان به صورت یکنواخت آبیاری شود.

گلدان‌های خارج از محیط خانه به آب بیشتری نسبت به گلدان‌های موجود در خانه نیاز دارند.

از آب‌دهی گیاهان در زیر نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب گیاهان آپارتمانی، تصفیه هوا و زیبایی اتاق‌خواب را به گیاهان بسپارید را نیز مطالعه کنید.آ